Впечатляващ старт на Ботев Пд в Европа - велик мач на Косоко (видео)

Ботев (Пловдив) стартира впечатляващо участието си в Лига Европа, след като разби с 3:1 като гост Партизани (Тирана) в първи мач от първия предварителен кръг на надпреварата. Албанците откриха резултата чрез Сукай в 5-ата минута, но с две попадения на Омар Косоко (27 и 88) и едно на Тодор Неделев "канарчетата" не оставиха съмнение кой е по-класният тим.Резултатът можеше да е и по-сериозен в полза на българския тим, който изпусна още няколко добри положения, а веднъж Косоко, който изигра един от най-силните си мачове с екипа на канарчетата, нацели гредата.Ботев имаше шанс да открие резултата още в първата минута, когато Крум Стоянов изскочи сам срещу вратаря, но си бутна дълго топката и Ходжа я улови.Така се стигна до 5-ата минута, когато Сукай стреля от наглед безопасно разстояние, но и след недобра намеса на Чворович топката влезе във вратата на Ботев - 1:0 за домакините. Малко по-късно Неделев шутира от удобна позиция, но покрай дясната греда.Постепенно българският тим заигра по-добре и натисна своя противник. В 23-ата минута Тодор Неделев отправи мощен шут, който Ходжа с мъка отрази. Секунди по-късно вратарят на албанците се намеси по-добре при пореден изстрел, този път на Бризола. Последва извеждащо подаване към Крум Стоянов, но нападателят не отигра добре положението и позволи топката да му бъде отнета.В тези минути пловдивчани можеха да получат право да изпълнят и дузпа, когато опасен шут на Неделев бе спрян с ръка от Атанда, но реферът остана безмълвен.Логичното се случи в 27-ата минута, когато Ботев изравни. Омар Косоко отправи страхотен шут от 23-24 метра, който се заби в долния ляв ъгъл на албанската врата - 1:1.След изравнителния гол Ботев продължи да доминира. В 33-ата минута Неделев изпълни пряк свободен удар от 22 метра фронтално срещу вратата, но Ходжа спаси.В 41-ата минута пловдивчани бяха изключително близо до пълен обрат. Косоко отне топката в центъра на терена и подаде към Крум Стоянов, който от своя страна пак върна към голмайстора на българския тим, но шутът на нападателя от Бенин срещна дясната греда.В началото на втората част канарчетата отново наложиха превъзходство и в 52-ата минута бяха близо до втори гол, когато Крум Стоянов се озова на удобна позиция, но шутът му от 17 метра фронтално срещу вратата излезе в аут.След час игра Ботев организира добра атака, която завърши с бомбен изстрел на Стоянов, който Ходжа с мъка изби в корнер. Малко преди това албанците претендираха за дузпа на Панов срещу Мазрекай, но реферът прецени, че нарушение няма и играта продължи.В 62-ата минута натискът на българския тим даде резултат за втори път. Той бе материализиран от Тодор Неделев, който вкара след страхотен шут от 25 метра, забивайки топката в горния ляв ъгъл на албанската врата.След попадението Ботев отстъпи инициативата на съперника, залагайки на контраатаки. Канарчетата се бранеха организирано и в 88-ата минута вкараха трети гол. Вездесъщият в този двубой Омар Косоко отне топката от Атанда, преодоля майсторски излезлия да го пресрещне вратар на албанците и без проблем реализира второто си попадение за 3:1 за Ботев.Реваншът между двата тима е след седмица в Бургас, а крайният победител, който по всичко изглежда, че ще е Ботев, ще се изправи срещу победителя от двойката Бейтар (Йерусалим) - Вашаш.ПАРТИЗАНИ - БОТЕВ ПД 1:31:0 Сукай 51:1 Омар Косоко 271:2 Тодор Неделев 621:3 Омар Косоко 88ПАРТИЗАНИ: 12. Ходжа, 10. Бата, 14. Мазрекай (63-Фили), 15. Котобели, 19. Траши, 20. Сукай, 22. Ибрахими, 31. Фезулаху, 36. Атанда, 77. Прогни (55-Бардхи), 88. Вила (74-Джиджива)БОТЕВ ПД: 99. Чворович, 2. Панов, 4. Генев, 7. Бризола (80-Тасев), 8. Неделев (90-Юсеин), 14. Яя Меледже, 17. Балтанов, 20. Косоко, 23. Минев, 25. Стоянов (84-Марин), 70. Димов