Впечатляващ старт на Ботев Пд в Европа - велик мач на Косоко (видео)

Ботев (Пловдив) стартира впечатляващо участието си в Лига Европа, след като разби с 3:1 като гост Партизани (Тирана) в първи мач от първия предварителен кръг на надпреварата. Албанците откриха резултата чрез Сукай в 5-ата минута, но с две попадения на Омар Косоко (27 и 88) и едно на Тодор Неделев "канарчетата" не оставиха съмнение кой е по-класният тим.

Резултатът можеше да е и по-сериозен в полза на българския тим, който изпусна още няколко добри положения, а веднъж Косоко, който изигра един от най-силните си мачове с екипа на канарчетата, нацели гредата.

Ботев имаше шанс да открие резултата още в първата минута, когато Крум Стоянов изскочи сам срещу вратаря, но си бутна дълго топката и Ходжа я улови.

Така се стигна до 5-ата минута, когато Сукай стреля от наглед безопасно разстояние, но и след недобра намеса на Чворович топката влезе във вратата на Ботев - 1:0 за домакините. Малко по-късно Неделев шутира от удобна позиция, но покрай дясната греда.

Постепенно българският тим заигра по-добре и натисна своя противник. В 23-ата минута Тодор Неделев отправи мощен шут, който Ходжа с мъка отрази. Секунди по-късно вратарят на албанците се намеси по-добре при пореден изстрел, този път на Бризола. Последва извеждащо подаване към Крум Стоянов, но нападателят не отигра добре положението и позволи топката да му бъде отнета.

В тези минути пловдивчани можеха да получат право да изпълнят и дузпа, когато опасен шут на Неделев бе спрян с ръка от Атанда, но реферът остана безмълвен.

Логичното се случи в 27-ата минута, когато Ботев изравни. Омар Косоко отправи страхотен шут от 23-24 метра, който се заби в долния ляв ъгъл на албанската врата - 1:1.

След изравнителния гол Ботев продължи да доминира. В 33-ата минута Неделев изпълни пряк свободен удар от 22 метра фронтално срещу вратата, но Ходжа спаси.

В 41-ата минута пловдивчани бяха изключително близо до пълен обрат. Косоко отне топката в центъра на терена и подаде към Крум Стоянов, който от своя страна пак върна към голмайстора на българския тим, но шутът на нападателя от Бенин срещна дясната греда.

В началото на втората част канарчетата отново наложиха превъзходство и в 52-ата минута бяха близо до втори гол, когато Крум Стоянов се озова на удобна позиция, но шутът му от 17 метра фронтално срещу вратата излезе в аут.

След час игра Ботев организира добра атака, която завърши с бомбен изстрел на Стоянов, който Ходжа с мъка изби в корнер. Малко преди това албанците претендираха за дузпа на Панов срещу Мазрекай, но реферът прецени, че нарушение няма и играта продължи.

В 62-ата минута натискът на българския тим даде резултат за втори път. Той бе материализиран от Тодор Неделев, който вкара след страхотен шут от 25 метра, забивайки топката в горния ляв ъгъл на албанската врата.

След попадението Ботев отстъпи инициативата на съперника, залагайки на контраатаки. Канарчетата се бранеха организирано и в 88-ата минута вкараха трети гол. Вездесъщият в този двубой Омар Косоко отне топката от Атанда, преодоля майсторски излезлия да го пресрещне вратар на албанците и без проблем реализира второто си попадение за 3:1 за Ботев.

Реваншът между двата тима е след седмица в Бургас, а крайният победител, който по всичко изглежда, че ще е Ботев, ще се изправи срещу победителя от двойката Бейтар (Йерусалим) - Вашаш.

ПАРТИЗАНИ - БОТЕВ ПД 1:3