Борбен Григор преклони глава пред Надал (видео + галерия)

Най-добрият български тенисист Григор Димитров преклони глава пред най-добрия тенисист в света в момента - Рафаел Надал. Поставеният под №3 в схемата Димитров загуби с 3:6, 6:4, 1:6 от световния №1 на полуфиналите на турнира в Пекин, където през миналата година хасковлията срази испанеца в два сета на 1/4-финалите и достигна до финала. Сега обаче 26-годишният хасковлия трябваше да се примири с поражението, което дойде след някои невероятни отигравания на Рафа в хода на мача. Испанецът записа днес общо девета победа от десет двубоя срещу Димитров. Носителят на 16 титли от "Големия шлем" се поздрави и с 60-а победа от началото на годината.@@@Срещата започна с гейм на нула в полза на Надал, но Григор отговори подобаващо, като спечели на 15 откриващото си подаване. Българинът направи двойна грешка при 30:0, но веднага след това заби ас в полето на съперника си, а при 40:15 направи уинър от форхенд, при който Рафа само изгледа топката.
Надал взе и втория си сервис-гейм в двубоя на нула, а след това проби за 3:1. До пробива се стигна след двойна грешка на Димитров при 30:30, а при следващата точка бекхендът на хасковлията не издържа и той изкара топката в аут. Надал затвърди пробива с трети пореден сервис-гейм на нула и увеличи аванса си в резултата на 4:1. Димитров взе гейм на нула за 2:4, а веднага след това имаше два поредни брейкпойнта, но така и не успя да направи пробив. След 15:40 Надал изигра 4 перфектни точки и поведе с 5:2. Българинът спечели лесно следващото си подаване за 3:5, но не успя да стори нищо в деветия гейм и левичарят от Манакор взе първия сет. Вторият сет започна много лошо за Димитров, който допусна пробив на нула. След това Григор успя да се задържи в подаването на испанеца и стигна до 40:40 след рядко виждано воле от основната линия. Надал обаче си взе гейма за 2:0, а после отново притисна Димитров при сервис на хасковлията. Григор трябваше да отразява два брейкпойнта, но се справи и измъкна гейма. В четвъртия гейм Димитров спечели титанично разиграване, като си извоюва брейкпойнт при 30:40. Пресилен форхенд на българина направи резултата 40:40, а след това Надал без повече усложнения удържа подаването си. Димитров се пребори за нови точки за пробив в шестия гейм и най-сетне успя да спечели подаване на испанеца, изравнявайки за 3:3. В следващия гейм Григор бе убедителен и с помощта на своя начален удар излезе напред в резултата - 4:3. В десетия гейм Григор отново притисна съперника си при сервис на Надал. Този път точката за пробив бе с цената на сетбол, но Рафа я отрази. Малко след това обаче Димитров се сдоби с нов сетбол и го реализира по невероятен начин, демонстрирайки впечатляващата си атлетичност. На старта на третия сет Димитров имаше много труден сервис-гейм, в който отрази точки за пробив, но при поредния брейкпойнт се подхлъзна и не успя да спаси подаването си. След това пък испанецът имаше тежък сервис-гейм, в който заличи точка за пробив и се измъкна за аванс от 2:0. Последва нов маратонски гейм, в който Григор пак не издържа и допусна втори пореден пробив, което вече сериозно наклони везните в полза на испанеца. Надал поведе с 4:0 и едва тогава Григор успя да спечели гейм в третата част. В шестия гейм Надал открехна вратата пред Григор. При 0:40 Димитров имаше три поредни брейкпойнта, но след това Рафа спечели точка по невероятен начин за 15:40, а в следващите разигравания бе перфектен и резултатът стана 5:1. Това сякаш пречупи Григор и той бързо загуби следващото си подаване, а 31-годишният Надал вече очаква да разбере името си на противника си на финала. Той ще бъде определен в мача между двама млади таланти - австралиеца Ник Кирьос и германеца Александър Зверев. ФОТОГАЛЕРИЯ НА МАЧА!