Сенегал наказа грешките на Полша за първи африкански триумф (видео)

Сенегал извоюва първата победа за африкански отбор на Световното първенство, след като надви Полша с 2:1 във втория мач от Група “Н”. Полският защитник Тиаго Чонек си вкара автогол в 37-ата минута след изстрел на Идриса Гай, а в 60-ата Мбайе Нианг се възползва от огромна грешка в отбраната на съперника за 2:0. В 86-ата минута Гжегож Криховяк върна едното попадение с глава, но това беше всичко. По-рано през деня в другата среща от групата Япония спечели срещу Колумбия със същия резултат.
С този двубой беше сложен край на първия кръг в груповата фаза.   @@@ В стартовия състав на европейците нямаше изненади, като капитанът Роберт Левандовски и Аркадиуш Милик действаха в атака, а на вратата беше Войчех Шчесни. Сенегалците разчита на класата на Садио Мане, който нападаше заедно с бившия нападател на Манчестър Юнайтед Маме Бирам Диуф и Мбайе Нианг, който е собственост на Милан. Изненадващо капитанът Шейку Кояте започна на пейката. Африканците стартираха по-добре мача и веднага се видя, че за поляците ще бъде трудно да се справят с физическата им мощ. @@@ В първия четвърт час чисти положения нямаше. Чак в 19-ата се откри шанс пред Нианг, но шутът му с левия крак беше изключително неточен. @@@ В 23-ата и Левандовски се опита да застраши вратата, но също беше далеч от целта. Сенегалците продължиха да доминират и имаха шанс да поведат в 37-ата минута. Тогава Лукаш Пишчек загуби топката край тъча, след което последва атака на африканците, завършен с изстрел от Гай. Топката нямаше да намери целта, но се отклони в тялото на Чонек и залъга Шчесни - 0:1. На почивката Адам Навалка реагира със смяна на Ян Беднарек от Саутхамптън за сметка на Куба Блашчиковски. Така "Дружинка Полска" премина към постройка с трима защитници. Роберт Левандовски се устреми към гола в 49-ата минута, но беше повален точно пред наказателното поле. При последвалото изпълнение голмайсторът на Бундеслигата стреля добре, но вратарят Халим Н'Диайе спаси. В 56-ата Пишчек получи хубав пас, но засече неточно. В този момент на подем в играта на поляците те допуснаха грешка, от която "Лъвовете от Теранга" вкараха за 2:0. Нианг точно беше получил разрешение от рефера да се завърне на терена след получаване на медицинска помощ край тъчлинията. Криховяк обаче не го видя и върна топката към защитата. Там Нианг се възползва от липсата на ориентация у Беднарек и реализира за 2:0, след като задмина и излезлия Шчесни. В 70-ата Милик пропусна да намали след добро подаване на Пишчек. Това се оказа и последният шанс пред нападателя на Наполи, защото селекционерът веднага го замени. Влезлият на негово място Давид Ковнацки засече центриране в 79-ата минута, но вратарят отново нямаше проблем с хващането на кълбото. Поляците намалиха в 86-ата, когато Криховяк засече с глава след центриране от фал. В оставащите няколко минути европейците обаче така и не създадоха чисто положение и логично загубиха. В следващия кръг в групата Полша среща Колумбия, а Сенегал излиза срещу Япония. И двата мача са на 24 юни. ФОТОГАЛЕРИЯ ОТ МАЧА ФОТОГАЛЕРИЯ ОТ ФЕНОВЕТЕ НА ПОЛША ФОТОГАЛЕРИЯ ОТ ФЕНОВЕТЕ НА СЕНЕГАЛ ВИДЕО ОТ МОНДИАЛ 2018 ТУК!