Челси нанесе първа загуба на Ман Сити в Премиър лийг и остави Ливърпул на върха (видео)

Челси нанесе първа загуба на шампиона Манчестър Сити в Премиър лийг през този сезон, надделявайки с 2:0 над "гражданите" на "Стамфорд Бридж" в голямото дерби от 16-ия кръг. Този резултат остави Ливърпул на първото място във временното класиране, където мърсисайдци се изкачиха по-рано днес след успех с 4:0 като гост на Борнемут. Манчестър Сити доминираше през първото полувреме, но Челси нанесе своя удар точно преди почивката, когато Н'Голо Канте (45') се разписа при единствената опасна атака на домакините и при първия и единствен удар, който те нанесоха. През второто полувреме двубоят бе доста по-равностоен, като лондончани дори създаваха по-опасните атаки. Така се стигна до 78-ата минута, когато Давид Луис довърши шампионите с втори гол.Мениджърът на домакините Маурицио Сари бе направил четири промени в сравнение със състава, който започна при загубата от Уулвърхамптън през седмицата. Давид Луис и Жоржиньо се завърнаха сред титулярите. Матео Ковачич и Педро Родригес също започнаха, а Алваро Мората остана извън групата.

Аймерик Лапорт и Рахим Стърлинг стартираха за гостите на местата на Венсан Компани и Габриел Жезус. Серхио Агуеро и Кевин де Бройне пропуснаха дербито, тъй като все още не са възстановени от своите контузии.

"Гражданите" започнаха традиционно силно, като владееха много топката, а когато не го правеха, пресираха дълбоко своя съперник. В 10-ата минута Фернандиньо отне една топка в центъра и гостите организираха контраатака. Давид Силва проби до аутлинията, след което върна добре към Стърлинг, който обаче не успя да нанесе добър удар и Кепа улови. В 16-ата минута пресата на Сити отново даде резултат. Давид Силва отне и комбинира със Сане, който влезе а наказателното поле, но Давид Луис се върна навреме и му попречи.

След 20-ата минута домакините успяха да изнесат малко играта, но не и а да създадат някакво напрежение през Едерсон.

В 33-тата минута Марез проби отдясно и намери Сане. Германецът се справи с Аспиликуета, но ъгълът стана малък и ударът му бе избит от Кепа. Стърлинг стигна до топката и центрира отляво. Сане засече, но Аспиликуета се хвърли и отклони топката в корнер. При първата си опасна атака в мача - в последната минута на първата част, Челси нанесе своя удар. Луис намеси с много добро подаване Вилиан, чието центриране бе изчистено, но Алонсо овладя на границата на наказателното поле и пусна към Азар. Белгиецът задържа между двама бранители, след което подаде по земя към нахлуващия Канте, който с мощен удар от 12 метра прати топката под напречната греда. @@@ В 49-ата минута Вилиан стреля много добре от пряк свободен удар, но Едерсон спаси с усилие. Три минути след това домакините направиха нова много добра атака. Канте намери Вилиан малко след границата на наказателното поле, но ударът на бразилеца бе слаб и Едерсон нямаше проблеми да улови. Малко след това в игра за Манчестър Сити се появи Габриел Жезус, който замени Сане. В 57-ата минута Кайл Уокър изпълни добре пряк свободен удар, но Кепа боксира сигурно. В 64-тата минута Ковачич получи контузия и бе заменен от Рос Баркли. Малко след това и Давид Силва напусна принудително терена, заменен от Гюндоган. В 78-ата минута Давид Луис довърши шампионите с втори гол. Бразилецът се придвижи много добре в наказателното поле и засече с глава центриране от корнер, пращайки топката неспасяемо в далечния ъгъл на Едерсон - 2:0. @@@ В добавеното време и Кепа се намеси добре, спасявайки много опасен удар на Жезус. Челси има 34 точки и изпревари по голова разлика Арсенал в класирането. Манчестър Сити вече е на второ място с 41 точки - една по-малко от Ливърпул, който остава единственият обор в Премиър лийг без загуба  от началото на сезона. СТАТИСТИКА ТУК! КЛАСИРАНЕ ТУК! МИНУТА ПО МИНУТА ТУК! ПРОГРАМА НА ЧЕЛСИ ТУК! ПРОГРАМА НА МАНЧЕСТЪР СИТИ ТУК! ФОТОГАЛЕРИЯ ОТ МАЧА ТУК!