Йоханес и Фуркад подновяват борбата
Доротея Вирер ще опита да вдигне нивото в сезон, който може да поднесе изненади от всякакво естество
Мартен Фуркад доказа в продължение от 7 години, че величието не се измерва в изкачването на една величина, а по-скоро в това да намериш постоянство и баланс, за да правиш всекидневни стъпки напред. Всичко опира до това да изградиш правилните навици, които да те отведат до стабилност и просперитет, вместо да разчиташ на фойерверки.
През миналия сезон обаче французинът изглежда си намери майстора. Или по-скоро остана в сянката на собствените си високи стандарти и това позволи на конкуренцията да се пробуди и да покаже, че мъжкият биатлон има и други имена извън това на Мартен Фуркад. Противно на очакванията, че той няма да има проблеми да спечели осмата си поредна Световна купа, ситуацията се обърна. И най-успешният биатлонист в историята на този спорт не само че отпадна от борбата за трона, но дори не влезе в Топ 10.
От всичко това се възползва Йоханес Тингес Бьо. Братът на Тарей тръгна по стъпките му и сложи края на доминацията на Фуркад, печелейки по възможно най-категоричния начин Големия кристален глобус. 26-годишният норвежец постигна нещо, което дори Мартен не е вярвал, че е възможно – спечели 16 състезания през сезона. Кота, която до този момент не бе достигана от никой друг. Освен това записа средно по 54,86 точки на старт, при положение че максималният резултат е 60 пункта!
Йоханес смаза всички по пътя си към безпрецедентен трофей за Световната купа. Но в същото време показа, че има нерви и също е човек, след като на първенството на планетата в Йостерсунд спечели „само” на спринта. Големият плюс за норвежеца бе феноменалната му стрелба. Той повали 93 процента от мишените на позиция легнал, докато на прав бе малко по-слаб със своите 78. Но съчетанието между мерник и отлично придвижване по трасето го изведе до невиждани висоти.
Сега всичко опира до това дали Мартен е готов да отговори на удара. Мнозина твърдяха, че французинът ще се оттегли още през миналия сезон. Смяташе се, че той вече не намира нужната мотивация, за да поддържа великолепната си форма. Но именно успехът на Йоханес Бьо може да се превърне в онзи стимулант, от който се е нуждаел. Не бива да забравяме, че Фуркад е само на 31 години. Той далеч не е навлязъл в етап, в който да се смята, че всеки следващ успех е по-скоро изненада, отколкото нормално стечение на обстоятелствата. И ако се съди по онова, което прави Роджър Федерер в тениса и Кристиано Роналдо във футбола, то определено Мартен не е казал последната си дума. Всичко друго извън пряк дуел между французина и Йоханес Бьо ще бъде изненада.
При жените е безсмислено да казваме, че миналата година бе специална за Доротея Вирер. Тя стана първата италианка, спечелила Големия кристален глобус, както и дебютната представителка на Апенините, която стига до злато от световно първенство. Също така красавицата се превърна в едва третата биатлонистка, която записва победи във всяка една от дисциплините – индивидуална или отборна. Предвид нивото, което тя демонстрира през кампанията, е трудно да си представим, че тази година именно Вирер няма да бъде основен претендент да стъпи отново на трона.
Доротея постигна 85 процента средна успеваемост при стрелбата си от двете положения. Освен това е изключително бърза при придвижването по трасето. Плюс за нея е и че само още една действаща биатлонистка е печелила Световната купа – ветеранката Кайса Макарайнен, което няма как да не й носи допълнително самочувствие, когато нещата започнат да опират до един последен патрон.
„Искрено се забавлявам с това, което правя. Чувствам се най-добре, когато минавам бързо по трасето. Знам, че мога да спечеля всеки един старт, ако се придвижвам скоростно, и така мога да компенсирам пропуски на рубежа. Ако обаче съм точна на стрелба и бавна по пистата, тогава имам проблеми”, коментира самата Вирер.
През този сезон освен финландката Макарайнен към трона на Доротея погледи са отправили още три доста сериозни имена. Първото е това на нейната сънародничка Лиза Витоци. Италия изглежда изживява някакъв бум в женския биатлон, постигайки невиждани резултати, а доказателство за това е именно конкуренцията между Вирер и Лиза. Там обаче ще бъдат още Анастасия Кузмина и Марте Ройзеланд. Да, Скуадрата е фаворит със своите две перли, но едно е сигурно – при жените никога няма нищо сигурно (с изключение на фамозната Магдалена Форсберг).
Хари Латифян, “Тема Спорт”