Балкан мина през огъня срещу Рилски, за да стигне мечтан финал (галерия)

Балкан (Ботевград) пропиля двуцифрена преднина, но успя да оцелее и да се класира за финал в турнира за efbet Купа на България. Шампионите на НБЛ спечелиха полуфиналната си среща с Рилски спортист с 82:75, но това стана факт след драматична последна част, в която самоковци заличиха цялото си изоставане без да успеят да осъществят обрат.Финалната битка между Балкан и Левски Лукойл е в зала "Универсиада" от 18.00 часа утре.

Двата отбора си разменяха водачеството постоянно и нито един от тях не успяваше да дръпне с по-голяма разлика спрямо другия. След шест минути игра бе фиксирано равенство - 13:13, като точно тук играчите на Балкан съумяха да си осигурят предимство, затваряйки частта със серия от 12-4, която им даде преднина от 25:17.

Балкан задържаше лидерската позиция, но Рилски постепенно навакса изоставането си първо до 29:28, а след това изравни - 30:30, но така и не успяваше да поведе. На почивката отново Балкан бе напред, но този път с 5 точки и 41:36.

Балкан влетя устремено във второто полувреме и поведе с 51:38, след като вкара 10 точки срещу само 2 за Рилецо в рамките на първите две минути и половина. Самоковци не бяха готови да се предадат и се върнаха в мача, намалявайки изоставането си до 57:52. Шампионите на НБЛ си върнаха двуцифрената разлика - 62:52, а третата четвърт, която бе белязана от множество нарушения, включително и две неспортсменски такива, по едно за всеки тим, приключи с 11 точки повече за символичните домакини - 69:58.

Играчите на Йовица Арсич продължаваха да са напред с десетина точки, но при 75:63 Тихомир Желев даде искра на Рилецо с поредни тройки и символичните гости се вдигнаха със серия от 9 точки без отговор, съкратила разликата само до 3 - 75:72 при 4 оставащи минути. Подемът за продължи и след прекъсването, поискано от Йовица Арсич, след като Рилецо изравни за 75:75. Кошмарните моменти за Балкан приключиха с два наказателни удара за 77:75, а тройка на Минков за 80:75 сякаш окончателно сломи устрема на съперника минута преди сирената, която прозвуча при 82:75.

15 точки на Крис Минков му отредиха топреализаторската роля за победителите, Кени Хол и Дайшон Найт вкараха по 13 точки, а Михайло Секулович остана с 12.

Тихомир Желев с 20 и Зейвиър Джонсън с 18 бяха най-резултатни за Рилецо.

ГАЛЕРИЯ

БАЛКАН (БОТЕВГРАД) - РИЛСКИ СПОРТИСТ (САМОКОВ) 82:75 (25:17, 16:19, 28:22, 13:17)