Вдъхновен Тийм изхвърли Надал от Australian Open

Доминик Тийм сложи край на участието на Рафаел Надал на тазгодишното издание на Australian Open. Поставеният под №5 австриец надви след страхотна битка световния №1 в последния 1/4-финал със 7:6 (3), 7:6 (4), 4:6, 7:6 (6).
С тази голяма победа Тийм за първи път в кариерата си се класира на 1/2-финалите на Откритото първенство на Австралия. 26-годишният австриец се поздрави с петата си победа срещу носителя на 19 титли от “Големия шлем” в мач №14 между двамата. Това е и първа победа на Тийм срещу Надал на турнир от “Големия шлем”. Австриецът заложи на агресивна и смела игра срещу Надал, което в крайна сметка му донесе успех. Всеки от четирите сета бе изпълнен с напрегнати и драматични моменти, но и в трите тайбрека, които двамата изиграха днес, Тийм успя да надделее. Така той достигна до фазата на последните четирима, като за място на финала ще спори с поставения под №7 Александър Зверев. Германецът по-рано днес надигра в четири сета шампиона от 2014 година Стан Вавринка (Швейцария). Австриецът заби 14 аса днес - с 3 повече от Надал. 33-годишният испанец направи 49 уинъра - точно колкото непредизвикани грешки допусна Тийм. Надал направи 33 непредизвикани грешки, но рискуващият Тийм пласира 65 печеливши удара в полето на противника си по пътя към победата, дошла след 4 часа и 10 минути битка на “Род Лейвър Арина”. ТРЕТИ СЕТВ третия сет и двамата тенисисти печелеха безпроблемно геймовете, в които сервираха. Така се стигна до 5:4 за Надал, а Тийм сервираше за оставане в сета. Тук се стигна и до първите две точки за пробив в частта - 15:40. Австриецът отрази първия брейкпойнт, но при втория не издържа и носителят на 19 титли от “Големия шлем” взе сета, връщайки се в мача. При следващата точка Надал бе напът да допусне ужасяваща грешка, но системата за видеоповторения “Ястребово око” показа, че прехвърлящият удар на Тийм все пак е излязъл в аут и испанецът можеше да си отдъхне - 6:6. При следващата точка Тийм се пребори за трети мачбол след страхотен минаващ удар, при който топката облиза горния край на мрежата и профуча покрай безпомощния Надал. Следващата точка се оказа и порследна в мача. Надал имаше шанс да изравни за 7:7 и заложи на форхенд по правата, но топката се спря в мрежата и този емоционален мач приключи с най-добрия резултат на Тийм в кариерата му на турнира от “Големия шлем” в Мелбърн.