Феноменална драма и страхотно шоу с 18 дузпи за Суперкупата на Италия! (видео+галерия)

Отборите на Ювентус и Наполи направиха невероятно шоу пред около 15 000 зрители на стадион “Джасим Бин Хамад”  в Доха в двубоя за Суперкупата на Италия. След равенство 1:1 в редовното време и 2:2 след продълженията с по два гола на Карлос Тевес (5, 106) и на Гонсало Игуаин (68, 118) се стигна до дузпите. Там драмата беше пълна, като бяха необходими цели 18 дузпи, за да бъде излъчен победителят. Този победител бе Наполи. Преди това обаче “сините” трябваше да минат през ада, след като Джанлуиджи Буфон хвана ударите на Жоржиньо, Мертенс и Кайехон.

Героят за “бианконерите” Тевес удари гредата при първия изстрел за шампионите. Последваха 10 точки изпълнения. При 7:7 Буфон отново парира удар, този път на другата резерва Дрис Мертенс. Джорджо Киелини държеше съдбата на Юве в свои ръце, но стреля лошо и Рафаел спаси. Капитанът на Старата госпожа отново показа класа и спаси дузпата на Хосе Кайехон, като даде нов мачбол в краката на Рикардо Перейра, който пък стреля над гредата. Кулибали се възползва и даде аванс на Наполи, а другата резерва на Юве Симоне Падоин стреля вдясно, но Рафаел спаси и се превърна в герой.

Много емоции имаше още в редовното време, като при 1:0 за Юве футболисти на Наполи на два пъти уцелиха гредите. Първо това стори Марек Хамшик в 16-ата минута, а през второто полувреме късметът обърна гръб и на Игуаин.

Така Наполи спечели трофея 24 години по-късно за втори път в своята история и отново срещу Ювентус. Тимът на Рафаел Бенитес взе реванш за загубата с 2:4 в Пекин след продължения през 2012 година.

Ювентус се раздели с трофея и пропусна да спечели рекорда седма купа от 10 финала, като остана с шест, колкото има и Милан.

Шампионите излязоха със схема 4-3-1-2 с Артуро Видал зад Карлос Тевес и Фернандо Йоренте. Масимилиано Алегри бе заложил на най-доброто възможно с цел да спечели първи трофей с “бианконерите”. Носителят на купата излезе с 4-2-3-1, като Гонсало Игуаин водеше атаката на тима на Рафаел Бенитес. Джонатан де Гузман, Марек Хамшик и Хосе Кайехон действаха зад него.

Карлос Тевес бе точен в 5-ата минута, след като се възползва от феноменална грешка на централните защитници Кулибали и Албиол, които се сблъскаха и оставиха аржентинеца сам срещу Рафаел.

Суперкупата на Италия: Ювентус - Наполи 1:1 В 16-ата минута Марек Хамшик стреля с левия крак, топката рикошира в Киелини и се отби в гредата на Буфон. Пет минути по-късно Тевес със силен удар пробва да вкара втори гол, но Рафаел боксира и изби. Най-добрият на терена Тевес отново пробва от 20 метра, а Рафаел този изби в корнер.

Капитанът на "сините" бе отново най-опасен пред Буфон в 25-ата минута, но този път топката мина встрани от лявата греда. Лихщтайнер стреля силно от малък ъгъл в ръцете на Рафаел, след което Буфон трябваше да показва класа при удар на Игуаин в края на първата част.

Второто полувреме започна със страхотен пропуск на Кайехон в 54-ата минута, който от същото положе, което Тевес се разписа сам срещу Буфон стреля в аут.

Суперкупата на Италия: Ювентус - Наполи 7:8 В 60-ата минута Игуаин с майсторски удар прехвърли технично Буфон, но за негово съжаление топката се удари в лявата греда. Алегри изненадващо смени Пирло, който остана разочарован, че отстъпва мястото си на Роберто Перейра. Минута по-късно Де Гузман проби отляво и центрира отлично, а Игуаин от няколко метра с глава вкара своя 11-и гол за сезона.

До края на срещата шампионите взеха отново инициативата, но Йоренте с глава, Видал и Тевес пропуснаха целта. Аржентинецът изпусна да вкара за 2:1 в 90-ата минута от 13 метра, когато прати топката в аут.

Инлер замени Лопес за Наполи, докато Старата госпожа продължи да търси победата. Рафаел трябваше да парира удари на Перейра и Пол Погба. Йоренте стреля в аут, а Кулибали изби от голлинията удар на Артуро Видал в 99-ата минута.

В 30-ата секунда на второто продължение Тевес взриви трибуните. Погба навърза няколко защитници на Наполи, след което подаде към своя съотборник, който първо прескочи топката с хубав финт, а след това с прецизен удар не остави шансове на Рафаел за 2:1. Голът беше негов 15-и за този сезон от 22 мача с екипа на шампионите.

СуперБуфон обаче спаси Юве в 111-ата минута, когато парира изстрел отблизо на Игуаин отскубнал се от защитата на "бианконерите". Все пак в 118-ата минута Игуаин бе изпуснат от защитата и между двама бранители паднал на земята изравни.

Така последва драмата при дузпите, като трябваше да се изпълнят цели 18. Започна се с два пропуска - Жоржиньо и Тевес, след което 10 поред бяха реализирани. Юве пропусна два мачбола, след като Буфон първо спаси още две дузпи, но Киелини и Перейра пропуснаха, а след това Падоин сбърка при аванс на Наполи след гол на Кулибали с помощта на гредата, като донесе огромна радост и 10 купа на Бенитес и общо 12-и трофей за испанеца в кариерата.

МАЧА МИНУТА ПО МИНУТА

Суперкупата на Италия: Ювентус - Наполи 7:8 ЮВЕНТУС – НАПОЛИ 2:2 (7:8 след дузпи)