Дмитрий Даниленко спечели турнира "Аспарухов меч"

Руснакът Дмитрий Даниеленко записа името си на първи победител в турнира за световната купа на сабя при младежите, завършил късно снощи в палата 2 на Панаира. За да се продължи традицията от знаковия турнир при мъжете в Пловдив, валиден за „Гран при”, БФ по фехтовка реши и това състезание да носи името „Аспарухов меч”.

Турнирът е втори за сезона при младежите в календара на ФИЕ, след този в Будапеща. На финала Даниеленко надигра с 15:3 украинеца Богдан Платонов. С бронзови медали се окичиха Шарл Коло (Франция) и Франческо Бонсанто (Италия). Иван Мандов (Тракия, треньор Валентин Попов) пък получи традиционната награда на името на Асен Лекарски, знаковото име в българската фехтовка. Връчи му я Владимир Лекарски, син на големия състезател, специалист и общественик, участник на олимпиадата през 1928 година. Мандов, ученик в ОМГ „Академик К. Попов” проби квалификациите, след 3 победи и две загуби в своята група. В първия кръг на директните елиминации, където започнаха 128 състезатели, Иван отстрани с 15:11 Давид Баухбергер (Австрия), но след това се изправи срещу Дарио Кавалиери (Ит), първи поставен в схемата и логично загуби – 4:15.

В крайното класиране Мандов зае 55-о място, което му донесе четири точки за световната ранглиста. Групите прескочи и Георги Георгиев (Свечников, треньор Ивайло Воденов), заел 91-о място в крайното класиране.

Останалите българи се класираха както следва:126. Стефан Булдеев (Тракия), 128. Никола Капралов (Свечников), 139. Атанас Кънев (Тракия) и 143. Стефан Стефанов (Свечников). В индивидуалния шампионат участваха общо 143 сабльори от 23 страни. В делегацията на Германия бе и Георги Чомаков, който бе тук със свой състезател от клуба в Хановер. С двубоя Гърция – Кувейт, с начало 10.00 часа, днес стартира отборната надпревара с участието на 18 състава. Останалите срещи са от осминафиналите и започват в 11.00 часа. Българите (Мандов, Георгиев, Стефанов и Булдеев) играят срещу Русия. Победителят от двубоя се изправя на четвъртфинала срещу спечелилия мача между Франция и Полша.