Легендата Камбуров съсипа рождения ден на Левски в мач с много постижения

Отборът на Берое победи с 3:1 Левски в последния кръг на шампионския плейоф от Първа лига. В герой за домакините се превърна Мартин Камбуров, който отбеляза дежурните си голове във вратата на столичани, като вече има рекордните 18 попадения срещу гранда. Той се разписа в 50-ата и 89-ата минути, а между двете му попадения Валери Божинов (71) беше точен от дузпа. През първата част Рубен Бригидо (28) пък даде аванс на заралии след асистенция на деветката. Легендата Камбуров нямаше гол в елита от три месеца, но въпреки това завърши сезона с 16 попадения, като вече има 219 гола в елита на България, изоставайки на 34 гола от голмайстор №1 у нас Петър Жеков. 38-годишният ветеран подобри постижението си от 14 гола с екипа на "зелените", които реализира в дебютния му сезон за клуба.

104 Берое - Левски

Шампионът на България от 1986 година за първи път в историята си записа три победи над "сините" за първенството в рамките на един сезон,

а за едва втори път побеждава

столичани

в три поредни мача от шампионата

. Този сезон стори това само за пет месеца, докато предния път имаше нужда от 12 месеца. От 9 ноември 2013 година до 7 ноември 2014 година.

Левски, за който играха много резерви и юноши, пък записа следното постижение- столичани завършиха кампанията с използвани цели 38 играчи за 36 мача от първенството, нещо което не се бе случвало никога в историята на клуба,

който днес стана на 105 години

. Много от играчите обаче категорично разочароваха треньора Тодоров, а почти сигурно и бъдещия наставник Петър Хубчев, както ръководството и феновете на тима.

Левскарите пристигнаха в Стара Загора с мисълта за баража с Етър на 28 май на "Герена". Гостите излязоха с доста резерви, тъй като Николай Михайлов, Живко Миланов, Иван Горанов, Кали Тиам, Паулиньо и Станислав Костов бяха оставени да почиват за баража с Етър. Въпреки това Сержиу Буш, Богдан Вашчук и Антъни Беломнт също не пътуваха за мача.

На стадион "Берое" в Стара Загора двата тима играеха за престиж. Домакините искаха да завършат сезона с престижна победа над Левски,

който вече беше победен с 2:1

на "Георги Аспарухов" в

плейофите

,

а също и с 2:1 през есента

.

Столичани пък търсеха положителен резултат за самочувствие на младоците в отбора. Селекционерът на България Красимир Балъков, който ще води "виолетовите" в баража, пристигна на трибуните, за да наблюдава столичани.

Наставникът на заралии Александър Томаш бе направил само една промяна в стартовите 11 от мача с Черно море (

0:0

). Легендарният голмайстор Мартин Камбуров се завърна в състава, като изведе своя тим с капитанската лента. Той замени Педро Еуженио. Както е известно, Камбуров е кошмар за столичани, след като имаше в кариерата си общо рекордните 16 попадения до днес, с едно повече от Петър Жеков.

Душан Перниш бе на вратата, Александър Василев, Ерол Алкан, Иван Бандаловски, Матеус Леони, Александър Цветков, Милен Желев, Иван Минчев, Рубен Бригидо, Мартин Камбуров и Меска пък бяха полевите играчи.

Треньорът на столичани Георги Тодоров направи

осем промени от поражението с 0:2

от ЦСКА-София през седмицата. Единствено Седрик Унтонджи, Давиде Мариани и Станислав Иванов отново стартираха от първата минута. Младият вратар Николай Кръстев пази за първи път тази пролет. Милош Цветкович игра последния си мач за клуба, а Унтонджи и Деян Иванов бяха централни бранители, като българският защитник бе капитан на тима. Той преживя голяма трагедия през седмицата, като загуби баща си. Именно поради това Валери Божинов отказа да излезе с лентата, като с нея бе Иванов. Луи Нганиони бе ляв защитник. Мартин Райнов бе опорен полузащитник, а Давиде Мариани, Мартин Петков, Станислав Иванов и Еркебулан Сейдахмет действаха зад Валери Божинов. 16-годишният Петков за първи път излезе титуляр за "сините".

Първият удар беше на Меска, но Кръстев без никакъв проблем улови. Мариани стреля в аут от добра позиция в 11-ата минута.

Божинов пробва удар от въздуха, а след грешка на Нганиони Камбуров пропусна да даде аванс на "зелените". Той изпревари Кръстев, но не уцели вратата. Мартин Петков стреля опасно над гредата на Перниш в 20-ата минута.

В 27-ата минута Камбуров игра с глава между централните защитници, като прати топката високо в наказателното поле, след което Бригидо от малък ъгъл стреля от воле, пращайки топката в далечния ъгъл на Кръстев за 1:0. Това беше негово четвърто попадение за сезона от 25 мача. В 36-ата минута младият Ивайло Иванов дебютира за Левски, тъй като замени Нганиони. Френският бранител получи травма и напусна терена.

Секунди преди края на първата част играчите в синьо искаха дузпа за игра с ръка на Василев, но не стана ясно, дали топката се отби в ръката на бранителя.

Втората част стартира с положение за Стаси Иванов, който стреля в аут. Малко след това обаче Камбуров записа рекорден гол във вратата на Левски. Той навлезе отдясно в наказателното поле и стреля в центъра на вратата, а Ники Кръстев не се намеси добре и топката влезе в мрежата.

Така легендата вкара своя 17-и гол във вратата на "сините",

разписвайки се за първи път от 21 февруари тази година

. Въпреки головата суша през последните три месеца Камбуров подобри постижението си от първата година на стадион "Берое", когато се разписа 14 пъти от 30 мача. Това попадение беше 15-то за нападателя през тази кампания.

Младите Илия Юруков и Симеон Иванов смениха Сейдахмет и Александър Цветков. Мариани пробва удар от фаул, но Перниш спаси. В 70-ата минута Станислав Иванов беше фаулиран от Леони и Ивайло Стоянов посочи бялата точка.

Божинов, Мариани, Иванов и Мартин Петков изразиха желание да изпълнят 11-ия метров наказателен удар. Тодоров обяви, че трябва това да стори Божинов, който вкара своя трети гол тази пролет и общо 10-и през сезона в елита, като първите седем бяха с екипа на Ботев (Враца). Мачът беше 30-и за него със синята фланелка и десети през този сезон, а голът му е 11-и за клуба.

Домакините обаче продължиха да атакуват. Берое направи няколко пропуска, а Кръстев се реваншира за втория гол, след като спря Камбуров в 79-ата минута, когато таранът излезе очи в очи с вратаря. Други двама младоци Томислав Папазов, който записа първи минути през този сезон, и Валентин Иванов смениха Деян Иванов и Меска, като "сините" подобриха рекорда си от използвани футболисти за един сезон - 38 играчи. Досегашният рекорд беше от 37 играчи през сезон 2008/2009 година.

"Сините" искаха да изравнят, но нямаха идея как да се случи това, а накрая Папазов сбърка и Ивайло Стоянов прехвърли Кръстев, пред голлинията Камбуров  пък вкара най-лесното си попадение във вратата на Левски, което е под №18.

Томаш пусна дебютанта Пламен-Андрей Апостолов, който днес навърши 16 години и получи страхотен подарък от своя треньор. Само секунди след това Берое празнуваше третата си победа над столичани през този кампания и един отличен завършек на сезон 2018/2019 година.

Играчите на Томаш бяха изпратени с аплодисменти от верните фенове на тима, след като завършиха сезона на четвърто място с актив от 58 точки. Успехът беше под №16 за Берое, който завърши кампанията с 10 поражения и 10 равенства, а головата разлика е 42:30.

Загубата пък беше втора поредна за "сините" и общо 10-та за тима, който завърши сезона на трето място с 66 точки. Столичани останаха с 20 победи, а също така записаха шест равенства през този сезон на Първа лига. Трета поредна година Левски отива на бараж за Лига Европа.

Днешният мач беше 109-и в елита между "зелените" и "сините". Берое вече има 25 победи, а това беше юбилеен успех №20 в Стара Загора, докато Левски остана с 55 победи, а равенствата са 29.