Предстои ли генерална промяна на трансферните правила на ФИФА?

Световната футболна централа започва сериозна битка в името на това добре познатите до момента трансферни правила, които са толкова съществена част от съвременния футбол, да се запазят. Според "Сън" водещи фигури от ФИФА са признали, че има опасност да се стигне дотам, че клубовете да не могат да искат трансферни суми за играчите, които искат да напуснат. Такава възможност предполага решението на съда на Европейския съюз по делото, което Ласана Диара спечели срещу ФИФА през миналата седмица.

Европейският съд пред важно решение, което може да промени трансферните правила на ФИФА
Европейският съд пред важно решение, което може да промени трансферните правила на ФИФА

Съдът постанови, че сегашните правила, според които клубовете могат да съдят играчите си за нарушаване на договорите и да им пречат да преминават в клубове от други държави, "възпрепятстват свободното движение на професионални футболисти, които желаят да развиват дейността си, като отидат на работа за нов клуб”.

Според адвоката на Диара Жан-Луи Дюпон, който през 1995 година представляваше Жан-Марк Босман и постигна победа, довела до промяна на привилата на ФИФА, решението на Европейския съд ще доведе неизбежно до колективни споразумения между играчи и клубове в американски стил и така клубовете ще започнат да правят сделки с размяна на играчи, вместо да плащат трансферни суми за тях.

ФИФА твърди, че решението на съда изобщо не е толкова глобално и касае само два параграфа от два члена, които имат нужда от малка корекция. Правният шеф на централата Емилио Гарсия Силверо обаче призна, че ФИФА ще започне глобален диалог относно системата за трансфери, включващ ключовите заинтересовани страни. Целта е правилата да бъдат променени по най-удачния начин. Според него обаче решението не означава, че договорите между клубовете и играчите няма да бъдат уважавани и когато футболист, който има действащ контракт, иска да напусне, това ще означава, че в най-честия случай, клубът, който иска да го привлече, ще трябва да плати трансферна сума. "Сън" обаче твърди, че именно употребата на думата "най-често", вместо "винаги", говори, че вече има значима промяна.

Изданието добавя, че миналата седмица е имало заседание на Асоциацията на европейските клубове, в което темата е била коментирана със сериозна тревога, защото "продаващите" клубове от страни като Португалия, Франция, Нидерландия и Белгия могат да понесат много сериозен удар.

Следвай ни:

Още от Футбол свят

Виж всички