Любо Ганев: Над 50 г. България не е имала представител в борда на FIVB, успехът е на всички колеги

Предложихме Радостин Стойчев за треньорската комисия на FIVB. Вярвам в успеха и там, и за избора на трима българи в комисиите на CEV

Ще бъда по-взискателен при нов мандат начело на БФВ, членовете на УС трябва да бъдат по-дейни и ангажирани

Любомир Ганев беше избран за президент на Българската федерация по волейбол на 13 март 2020 г. На 28 септември 2024 г. предстои общо събрание и избор на ръководител за следващите 4 години, а Ганев отново е кандидат за поста. С един конкурент – Иван Сеферинов. Любомир Ганев даде интервю за “24 часа”.

- Господин Ганев, преди края на вашия мандат каква е кратката ви равносметка – за работата ви като президент на волейболната федерация, както и за управителния съвет, който ръководехте?

- Иска ми се да вярвам, че обобщената оценка за работата на управителния съвет и моята като негов председател е преди всичко положителна. Мисля, че са налице доста примери за това – ключови промени в устава на Българската федерация по волейбол, редица нови и подновени рекламни партньорства, сериозна активност в голяма част от комисиите, стабилно представяне на младежките ни отбори, което ни помогна да развием ключови сътрудничества с водещи федерации на световно ниво - срещахме редовно отборите на Италия, Франция, Бразилия, Иран, САЩ в контролни срещи у нас и в чужбина.

- Считате ли, че вашето управление успя да донесе промени в създадения имидж на федерацията - сравнително авторитарна организация с несменяем ръководител?

- Моят мандат на практика започна с ключова промяна по това направление – максималният брой мандати за един председател беше намален до два. Разширихме и кръга от потенциални кандидати за президентския пост. Към онзи момент имаше ограничение – само член на актуалния управителен съвет можеше да бъде кандидат за следващ председател. Намалихме и броя на членовете на управителния съвет с цел да се оптимизира работата му. Не на последно място, смятам, че настоящият управителен съвет е съставен предимно от хора, които са готови да отстояват своите принципни позиции и не са в него, за да узаконяват различни решения на председателя.

- Какви постижения смятате, че може да отчете вашето управление?

- Заедно с колегите от комисията по маркетинг с председател Давид Давидов успяхме да създадем и развием много нови партньорства и увеличихме сериозно бюджета на федерацията. Изключително важно за отбелязване е създаването на вътрешен ресурс за обслужване на договорите с тези партньори, както и за редовна и детайлна отчетност - както за интегрирането на техните търговски марки в нашите кампании и събития, така и за постигнатите резултати от различните наши отбори. Това е със съществен принос за дългосрочните отношения с тези партньори и желанието им да продължат работата си с нас. Основна част от осигурените

допълнителни приходи бяха

насочени към националните

отбори за подрастващи

Направихме всичко необходимо те да бъдат обезпечени с професионални щабове, нужните периоди за подготовка, качествени контроли и турнири преди основните състезания. Считам, че тези наши усилия дадоха своя резултат и тези отбори носят успехи на България всяка година. Естествено, ние преди всичко осигуряваме продължение на добрата работа в клубовете през последните години – благодарение на техните усилия ние имаме възможността да работим с толкова качествени и талантливи момичета и момчета.

Създадохме редица нови или подновихме стари проекти в областта на детско-юношеския волейбол – нови турнири с цел осигуряване на повече срещи, възстановихме националното тестиране и турнира на талантите след него, стъпка преди формиране на нови национални отбори.

Направихме много и за повишаване на присъствието на волейбола в медиите и социалните мрежи. Изградихме партньорства с различни медии, благодарение на които бяха отразени много от първенствата за подрастващи през годините. Други състезания бяха излъчвани в нашите канали, като по този начин ги направихме достъпни за българските фенове.

Търсихме различни начини да подпомагаме клубовете – през регулярни треньорски семинари до директна финансова помощ. Пример за последното е включването на съдийските разходи от първенствата за подрастващи през тази година в бюджета на федерацията. Надявам се, в случай на получено доверие от клубовете да помогна да защитим това решение пред министерството на спорта и за следващия сезон.

- Какви слабости и неуспехи считате, че също заслужават да бъдат отбелязани?

- През моя мандат като председател станахме свидетели на може би най-сериозната смяна на поколения и в двата ни представителни отбора – и в мъжкия, и в женския. Водещи състезатели и участници в последните успехи постепенно намаляваха или прекратяваха участието си в националните отбори. Това доведе до сериозно подмладяване и съответно класирания под нивото на очакванията и желанията ни. Уверен съм, че това е фаза и успехите в нашите формации за подрастващи

ще обърнат тази

тенденция

в следващите 2-3 години.

В самата организация на работата на федерацията имам повече очаквания от някои от комисиите. Подобрение в тази насока би решило и други, често повдигани за обсъждане недостатъци в работата.

Като цяло се надявам и разчитам на по-активен и ефективен управителен съвет. Лично аз ще се опитам да разговарям повече и по-често с избраните членове, търсейки възможност за принос на всеки от тях спрямо възможностите му и експертизата му.

- Вие сте един от двамата кандидати за следващ мандат, евентуално ваш последен. Какви биха били вашите приоритети за този период?

- Бих ги разделил на няколко основни. Трябва да задълбочим работата си в подсигуряването на повече и по-стойностни финансови партньори. По този начин ще можем да продължим с осигуряването на отличните щабове и условия за подготовка на всички национални отбори. Ще можем да инвестираме в нови проекти, свързани с детско-юношеския волейбол, както и да търсим начини да подпомагаме клубовете. Ще гарантираме и професионална и ангажирана администрация, която да управлява отделните процеси.

Трябва да поставим още по-голям акцент върху треньорския капацитет - върху млади и перспективни треньори, които да получават възможности за повишаване на квалификацията си и да имат различни възможности за надграждане на практическия си опит на различни нива - от начинаещи до мъже и жени.

Ще бъда много по-взискателен към комисиите и тяхната дейност, съответно ще търсим председатели с ясна визия и мотивация за работа.

- Как смятате да постигнете тези цели?

- За да имаме успех, се нуждаем от персонален ангажимент в конкретна област от всеки член на управителния съвет. Няма как подобна организация да бъде ефективна и да има резултат, без принос на всеки от участниците в нея. Към днешна дата, може би и в немалка степен по моя вина, голяма част от отговорностите са концентрирани в председателя и малък кръг хора, които поеха конкретни ангажименти. Ще се опитам да разширя този кръг с диалог и опит за ангажиране на повече членове на управителния съвет в различните процеси.

- В случай, че ви изберат, на какъв управителен съвет се надявате, за да се превърнат обещанията на думи в реалност?

- Смятам, че съм способен да водя диалог и да намеря начин да работя с всеки вариант на състав на управителния съвет. В същото време, макар да вярвам в градивната критика, ще имам нужда от активни съмишленици в най-важните според мен направления – ръководства на мъжките и женските първенства, финансовата комисия, комисията за детско-юношески волейбол, комисията по маркетинг и работа с партньори, правната комисия, съдийската комисия. Без да подценявам останалите комисии, гореизброените са с най-силен принос за оценката на едно управление.
Според мен всички членове на последния управителен съвет имат място в новия. От новите желаещи откроявам няколко много силни кандидатури. Това са Николай Николов, който е от учредителите на волейболна академия „Стойчев-Казийски", Димо Тонев, който няма нужда от представяне, Деян Нинов от един от най-добре работещите волейболни клубове в София и Петромил Сотиров, който беше част от управителния съвет преди 20 и повече години.

- Смятате ли да намалявате още броя на членовете на управителния съвет?

- Това е често обсъждана тема в последните години. На този въпрос бих дал отговор след като се оформи следващият управителен съвет и се види на какво може да се разчита през съответния мандат. Както и до момента, мотивите за намаляване са били преди всичко на база на усещането за липса на персонална активност от немалка част на членовете. При промяна в тази картина може да се окаже, че настоящият брой е адекватен. В противен случай бих подкрепил такава инициатива.

- Какво доведе до недоволството сред клубовете по-рано тази година и как смятате да решите проблемите?

- Източниците на недоволство бяха обективни, но предимно от организационен характер, касаещ провеждането на финалните фази на първенствата за подрастващите. За съжаление, се оказахме с недостатъчен ресурс, осигурен за целите през тази пролет. Преди началото на настоящия състезателен сезон сме в постоянен контакт с клубовете и регионалните отговорници, за да решим проблемите в аванс. Ще осигурим нужния административен капацитет, който да отговори на изискванията и очакванията на нашите членове – клубовете.

- Какво бихте променили в собствената си работа като президент при евентуален следващ мандат?

- Със сигурност ще бъда по-взискателен към комисиите и техните председатели. Ще очаквам периодична отчетност за тяхната дейност и принос към отделните работни процеси на федерацията. Същото важи и за задължението за участие в различни комисии на всеки от членовете. Ще се опитам да изградя и по-ясни и функциониращи взаимовръзки в администрацията на Българската федерация по волейбол – с ясна йерархия и отговорности.

- Ваш опонент за президентския пост ще бъде Иван Сеферинов. Какво мислите за неговите качества и потенциал да бъде шеф на волейболната федерация? И какво според вас ви прави по-подходящия избор?

- Изпитвам огромно уважение към г-н Сеферинов – той е един от треньорите с най-голям принос в моето развитие като спортист. Доказан волейболен деятел – оставил своята следа като треньор – в ЦСКА, национални отбори и чужбина. В качеството си на волейболен ръководител е зад създаването на не един и двама волейболисти на световно ниво.

През годините той е чест критик и опозиционер на различни ръководства. Би било интересно предизвикателство да го видим от другата страна – като човек, който трябва да поема отговорност за вземане на тежки решения, да гради екипи и да привлича сподвижници за изпълнението на важните задачи.

Смятам, че съм по-подготвен в чисто управленската част - администрация, политически контакти, контакти в бизнеса и достъп до финанси за Българската федерация по волейбол. В крайна сметка дали е така, ще преценят клубовете.

Желая му успех и в случай че спечеля предстоящите избори, се надявам да сътруднича с него в областите, в които той е експерт – треньорската комисия и създаване на програма за инвестиции в българските треньори и развитие на треньорския капацитет.

- Сред критиките към вас, освен посочената тема за администрирането на първенствата за подрастващи, изпъкват още два въпроса – финансовото състояние на федерацията и подходът при вземане на решения, свързани с националните отбори. Как смятате да осигурите по-прозрачен и аргументиран начин на работа в тези две сфери?

- Отговорът на този въпрос се корени в по-ефективна работа на две от комисиите към Българската федерация по волейбол – финансовата и треньорската. В тази сфера и аз лично

имам нужда от повече помощ

и поета отговорност

С допълнителен капацитет във финансовата комисия федерацията ще може по-добре да планира финансовите си ангажименти, да прави периодични отчети и да търси възможности за оптимизации на разходите.

Авторитетна треньорска комисия би могла да се превърне, от една страна, в полезен партньор на националните треньори и техните щабове, а от друга – техен коректив. Да бъде звено, което подпомага процесите, свързани със съставянето на щабовете, изготвянето на плановете за подготовка и тяхната реализация. Също така да задава въпроси и да търси аргументация за конкретни избори, да информира управителния съвет своевременно, когато намира определени треньорски решения като дискусионни.

Надявам се и очаквам сред кандидатите за управителния съвет да има хора, готови да поемат ангажименти именно в тези две комисии.

- Обявявате ангажираност на федерацията с амбициозни и дългосрочни проекти, но те изискват немалък финансов ресурс. Как стои към днешна дата въпросът с финансовите партньори и доколко може да се разчита на тях дългосрочно?

- Както споменах и по-рано, отделяме сериозен ресурс, който да работи с нашите партньори и да допринася за максимална ефективност и удовлетворение от съвместната ни работа. Важно е също така да следваме ясна визия и приоритети, съвпадащи с ценностите на компаниите и организациите, които са ни се доверили. Необходимо е постоянно и с примери да доказваме, че нашата философия на работа дава резултат и се приближаваме към поставените дългосрочни цели. Важно е да поддържаме тази линия на работа и занапред – сериозна промяна на посоката и приоритетите може да доведе до краткосрочни финансови оптимизации, но и до отлив на рекламодатели.

Надявам се, че все повече и повече волейболът ще бъде българският спорт, с който е престижно да се асоциират нови компании - възприемащи неговите ценности и желаещи да станат участници в неговите успехи. Надявам се и на повече участници в следващия управителен съвет, които ще се включат в процеса за привличането на нови партньорства и повишаването на бюджета на Българската федерация по волейбол.

- Наскоро бяхте избран в борда на CEV, очаква се да влезете и в борда на FIVB. Какво означава това за България и българския волейбол? Какви ще са вашите най-важни задачи на международната сцена?

- Това е огромен успех на България. Постигнат е основно заради работата на Българската федерация по волейбол в последните години и е оценка за нея. Това не е само моя заслуга, а заслуга на всички мои колеги, на целия екип на федерацията. Много важен е фактът, че в последните повече от 50 г. България не е имала представител в борда на Международната федерация. Наред с работата ми за развитието на европейския и световния волейбол, разбира се, че ще направя и всичко възможно България също да има най-добрите условия за изграждането на успешното бъдеще на нашия спорт. В последните 4 г. в борда на CEV видях, че където и да си, трябва работа и отдаденост на това, което правиш.

- На какви позиции може да разчита България в новите структури на европейска конфедерация и на международната федерация?

- Освен мен Българската федерация по волейбол е предложила още трима кандидати за членове на комисии в CEV. Това са Александър Виналиев за съдийската комисия, Пламена Стойкова, която и досега вече два мандата е секретар на правната комисия, отново е предложена за нея, както и Валентин Помаков за волейболната комисия. Това е комисията, отговаряща за всички правила, изготвяща и новостите в наредбите на европейската конфедерация. Сигурен съм, че и тримата ще бъдат избрани.

За международната федерация освен мен като член на борда сме предложили и Радостин Стойчев за член на треньорската комисия на FIVB. Вярвам, че също ще се поздравим с успех и с неговия избор.

Ще направим всичко възможно подготвените кадри от България да се развиват в структурите на европейската и световната федерация. Всички, които имат капацитет и желание, ще бъдат подкрепяни за международните институции. Идеята е с общи усилия и използване на уменията на всички качествени българи, работещи за волейбола, да върнем нашия любим спорт на висините, които заслужава.

Найден Тодоров, "24 часа"

Следвай ни:

Още от Волейбол

Виж всички