Без да блести Манчестър Сити мина през Челси на старта

Манчестър Сити спечели с 2:0 гостуването си на Челси на старта на първенството. Ерлинг Холанд се разписа в 18-ата минута, а Матео Ковачич вкара второто попадение в 84-ата минута. Срещата бе дебют за новия мениджър на лондончани Енцо Мареска.

И двата отбора показаха, че не са в оптимална форма, но тимът на Пеп Гуардиола имаше предимство през целия мач, въпреки че Родри не бе в групата, испанецът бе оставил английските национали, играли на Евро 2024, на пейката, а в средата на терена бе заложил на Рико Люис. Мареска не пусна нито едно от многото нови попълнение в стартовия състав. Четири от тях се появиха като резерви, а Педро Нето имаше добри изяви за кратък период, след като се появи на терена. Челси имаше някои добри моменти, но една от причините за това бе, че съперникът не игра на пълни обороти.

“Гражданите” имаха леко предимство в началото, въпреки че бяха без някои от основните си играчи, а в средата на терена разчитаха на Рико Люис и Матео Ковачич. И в двата отбора си личеше, че не са в оптимална форма и това доведе неточни отигравания. Доку провали две атаки първо с много неточно центриране, а след това с много неточен удар. По другото крило на атаката на гостите Савиньо, който е единственото ново попълнение на Ман Сити за това лято, играеше по-рядко с топката, но показа, че притежава умения.

В 18-ата минута тимът на Гуардиола поведе. Доку, минал отляво, опита да намери Бернардо Силва в наказателното поле. Португалецът отклони към Холанд, който нямаше проблеми да се справи с опита на Кукурея да го спре и копна топката покрай вратаря. Норвежецът се възползва от първата си възможност в мача, а предимството на гостите бе сериозно в този период. Де Бройне не бе много далеч от гол в 22-ата минута, но топката мина покрай вратата.

Играта бе накъсана, темпото не особено високо, а грешките продължаваха, като те основно бяха от страна на играчи на Челси. Николас Джаксън на два пъти не успя да завърши добре атаки. В първия случай той не стигна до удар, а във втория отправи много слаб изстрел, след това бе вдигната засада. Савиньо и Доку продължаваха да създават проблеми на защитата на домакините, като хубав удар на белгиеца от дистанция бе посрещнат от отлична реакция на Санчес.

Вратарят трябваше да се справя и с изстрел на Бернардо Силва малко по-късно. При тази атака пострадаха два играчи на “гражданите”. Кайседо отнесе Де Бройне, но той се изправи без сериозни последствие. По същото време Савиньо трябваше да получава медицинска помощ, но след намесата бразилецът се върна на терена. Малко преди почивката груба грешка на Едерсон можеше да доведе до изравняване. Вратарят не се справи с удар на Палмър, топката се озова в Джаксън, който я прати в мрежата, но за щастие на Едерсон нападателят бе в засада при изстрела на неговия съотборник.

На почивката Савиньо, който остави отлични впечатления, бе заменен. Бразилецът получи контузия през първата част и на негово място влезе Фил Фоудън. Манчестър Сити имаше предимство и през второто полувреме, въпреки че не демонстрираше най-добрия си футбол. Грешка на Санчес не бе наказана от гостите, тъй като Де Бройне не се възползва. Челси пък стигна до разбъркване в наказателното поле на съперника. Холанд имаше възможност да отбележи втори гол в 52-ата минута. Вратарят направи отлично спасяване, но норвежецът можеше да отправи далеч по-добър изстрел.

След час игра Мареска пусна в игра Педро Нето на мястото на Нкунку. Португалецът, привлечен от Уулвърхамптън, можеше бързо да ознаменува дебюта си с гол. След отлично ниско центриране на Фернандес той бе изпреварен от Люис, който изби топката пред крака на Нето. Новото попълнение на Челси започна да създава смут в защитата на съперника. След негово центриране топката се озова в Лавия, който я прехвърли към Джаксън. Сенегалският защитник бе забравен от защитата и се озова зад Диаш и сам срещу Едерсон. Изстрелът на Джаксън отиде в тялото на вратаря.

В 65-ата минута Рико Люис прати топката в мрежата на домакините, но попадението не бе зачетено поради нарушение на Холанд. Норвежецът не успя да отправи удар, а след това уцели с бутоните крака на Колуил преди топката да се озове в неговия съотборник. В следващия период от двубоя Сити пое контрол върху мача. Удар на Де Бройне мина покрай вратата, а отлична атака на Рико Люис завърши с него опит за подаване към белгиеца, но той бе блокиран от прекрасна намеса на Колуил.

Тимът на Мареска не успя да упражни някакъв натиск в последната част на двубоя, а играчите на домакините демонстрираха, че не са в оптимална кондиция. “Гражданите” се възползваха от това и спокойно владееха топката в големи периоди. В 84-ата минута Ковачич сложи край на интригата. Той преодоля Кайседо и с хубав удар удвои преднината на гостите, а след това не отпразнува попадението, показвайки уважение към бившия си клуб.

ЧЕЛСИ - МАНЧЕСТЪР СИТИ 0:2
0:1 - Холанд (18)
0:2 - Ковачич (84)