“За първи път, след почти 30 години България има реални шансове да спечели олимпийски медали както в индивидуалното, така и в ансамбъла. Засега в аналите на олимпийската ни история Адриана Дунавска си остава единствената спечелила олимпийски медал – сребро от Игрите в Сеул през 1988 година. При ансамблите имаме златен медал от Олимпиадата в Токио, сребърно отличие от Игрите в Атланта и още два бронза от Атина през 2004 година и Рио де Жанейро през 2016 година“, това сподели специално за БНР легендата в спортната ни журналистика Вера Маринова преди старта на олимпийската надпревара в художествената гимнастика на олимпийските игри в Париж.
„Борбата ще бъде безмилостно жестока, както казва поетът. При ансамблите е между България, Италия, Израел, правя малка пауза – Китай, Япония, който оцелее, който успее да изиграе съчетанията без грешка. Веднага след тях най-близо са Бразилия, Азербайджан и Украйна. Споменавам всичките тези отбори приблизително по реда, по който ги виждам, съдейки по резултатите от последните състезания. Да припомня какво се случи във Валенсия на световното първенство. Една грешка в съчетанието с обръчи изкара нашите момичета толкова назад, колкото не ги бяхме виждали много, много дълго време. Това трябва да ни подсети, че всяка грешка може тотално да промени облика на олимпийската стълбица. Въпреки всички промени в състезателния правилник, все още трудността си остава решаващ фактор.
Всичко зависи от съперничките ни - Италия до момента няма олимпийска титла. Те преминаха през много катаклизми, но са възстановени и както винаги много артистични, много зрелищни. Израел - това са най-големите работяги и независимо от всичко, което става в страната им, те тренират здраво. Китай - според мен винаги са били подценявани от съдийките. Испания – те са темпераментни, добро поколение, добри постижения в последно време”, допълни носителката на две световни титли от първенствата през 1969 и 1971 година и коментира ситуацията в индивидуалната надпревара.
„Боряна Калейн и Стиляна Николова, абсолютните европейски шампионки съответно за 2023 и 2024 година. Дария Варфоломеев от Германия – не бяхме виждали много, много отдавна, може би от времето на Алина Кабаева, някой да обира и петте медала на световно първенство, но във Валенсия ги дадоха на Варфоломеев. Специалистите знаят, че това се дължи предимно на нейната безупречна техника и състезателна програма, изградена като по ноти съобразно новия правилник.
Разбира се и чаровната София Рафаели, която е творение на наследницата на Жулиета Шишманова, нейните дъщеря Кристина Гюрова и внучката й Жулиета Канталупи, която вече работи за Израел. Това са четирите гимнастички на върха. Израелските състезателки според мен са млади, но не се знае как е протекла подготовката им в последно време, доколко са здрави. Имам предвид Дария Атаманов и Даниела Муниз“, смята Маринова.
Дали съдийките биха допуснали България да спечели три медала в олимпийския турнир по художествена гимнастика – два в индивидуалното и един при ансамблите?
„Ние можем да си мечтаем, колкото си искаме. Аз се съмнявам, че в спорт, в който решаващата дума имат съдиите, можем да достигнем този максимум. В най-добрия случай олимпийска стълбичка за състезателки от индивидуалното класиране и ансамбъла. Казвам в най-добрия случай, защото иначе ще се убие желанието на останалите нации да продължават. Не бива да бъдем до такава степен максималисти“, завърши Вера Маринова.