Шампионките от Франция и три скандинавски отбора на полуфиналите на женския хандбален турнир в Париж

Фаворитът в женския хандбален турнир на Олимпийските игри в Париж 2024 – Норвегия победи категорично Бразилия с 32:15 (16:8) и стигна до полуфиналите. Там норвежките, които са европейски шампионки, ще играят с Дания. Двата отбора бяха в една и съща предварителна Група А на турнира, а норвежките спечелиха категорично с 9 гола разлика (27:18).

Във втория полуфинал ще се срещнат Швеция и домакините от Франция, които са действащи световни и олимпийски шампиони. Шведките се нуждаеха от продължения, за да отстранят Унгария с 36:32 и 29:29 в редовното време. Французойките пък отстраниха Германия с 26:23.

В мача на Норвегия и Бразилия беше ясно, че скандинавките влизат с предимство и те го доказаха на терена. Не бяха изминали дори 8 минути, когато бразилският треньор трябваше да вземе първия си тайм-аут при резултат 5:1 за Норвегия. Въпреки това, нямаше особен ефект. Разликата в класите просто беше прекалено голяма. Методичните в играта си норвежки пордължиха да водят с 16:8 на полувремето, а до края на мача никога не отстъпиха. След едва 20 минути на второто полувреме Бразилия отбеляза само още три гола и разликата се увеличи до колосалните 26:11. Марит Рьозберг Якобсен вкара 6 гола за победителките, а Камила Херем добави 5. Красавицата Бруна де Паула и Джулия Гуриарейро отвърнаха с по 3 за Бразилия.

Дания, която има на сметката си три олимпийски титли – но последната от 2004-а година, успя да се откъсне от Нидерландия през второто полувреме. Емма Фрийз и Анне-Мете Хансен вкараха по 6 гола за скандинавския тим, а за Нидерландия по 7 нанизаха Дион Хаусхеер и Бо Ван Ветеринг.

Шведските хандбалистки стигнаха до олимпийския полуфинал срещу Франция след победа с 36:32 над Унгария. Това обаче стана в продълженията, а редовното време завърши 29:29. Мачът мина на високо ниво през голяма част, като особено Унгария изненада с бърза и креативна игра в атака. На шведската врата обаче беше опитната Йохана Бундсен, която допринесе много сериозно тимът й ад натрупа малка преднина в допълнителното време, което в крайна сметка се оказа решаващо.

Шведките водеха с четири гола преднина в края на първото полувреме, но Унгария успя да намали разликата до един гол. Второто полувреме също включваше страхотна игра и от двата отбора, а Бланка Биро направи силни спасявания на унгарската вратар. След гол за гол в доста моменти, мачът завърши крайно драматично. 20 секунди преди края Унгария поведе, а Швеция се олюля на ръба на отпадането. С тайм-аут треньорът Томас Акснер организира перфектна атака, а пет секунди преди време Нина Копанг осигури продължения.

Домакините от Франция се единственият тим, който нарушава скандинавската хегемония. Тамара Хорачек, лидерът на френския отбор, отново се намеси в правилния момент и вкара 7 гола за 26:23 срещу големия регионален съперник Германия.

26 548 зрители, присъстващи на стадион "Пиер Мороа" в Лил, счупиха рекорда за посещаемост за женски хандбален мач. Много германци също бяха на трибуните, за да подкрепят своя тим.

В тази трудна за решаване среща, защитата дълго време превъзхождаше атаките. Вратарката Лаура Глаузер също показа върховно представяне на френската врата с 13 спасявания при 36 удара и помогна за успеха. Макар да имаше много енергия в защита, и двата отбора се опазиха от наказания. Освен Хорачек, за домакините по 4 точни изстрела направиха капианката Естел Нзе Минко и Лора Флипс. Емили Бьолк отговори със 7 гола за Германия, Ксения Смитс добави 4.

Полуфиналите Норвегия – Дания и Швеция – Франция ще се играят в четвъртък (8 август).