Американците отново минаха 100-те точки и продължават убедително към четвъртфиналите

Олимпийските шампиони от САЩ завършиха участието си в груповата фаза на Игрите в Париж с третата си поредна победа. Селекцията на Стив Кър прескочи трицифрената граница и срещу Пуерто Рико, записвайки убедителен успех със 104:83 (25:29, 39:16, 23:14, 17:24) в предпоследния мач от група “C”. Така американците завършват на първото място с баланс от 3-0, докато пуерториканците остават на третата позиция с 0-3. Тази вечер от 22:00 часа предстои да се изиграе и двубоят между Сърбия и Южен Судан, които са с по 1-1.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Американците започнаха мача бавничко и допуснаха отбора на Пуерто Рико да поведе с 5:2 след две минути игра. Все пак ставаше въпрос за откриващите мигове от срещата, като в тях пуерториканците показаха, че нямат намерение да се дават лесно на суперзвездите от НБА въпреки тежката си загуба от Сърбия преди няколко дни. Гардът на символичните домакини Хосе Алварадо пък реализира тройка и направи дистанцията шест точки при 12:6. За по-малко от минута обаче Щатите си върнаха преднината, след като Стеф Къри вкара от девет метра за 12:13. След таймаута американският тим продължаваше да води, преди Алварадо да вкара втората си тройка в мача за 17:17 След това тимът на Нелсон Колон записа нова страхотна серия, която достигна 11 поредни точки, след като Джордан Хауърд и Алийм Форд също бяха точни от далечно разстояние за 25:17 в полза на Пуерто Рико. Малко преди това Стив Кър отново заложи на познатата стратегия със смяна на цялата петица, като във втората такава пак личаха имената на Кевин Дюрант, Антъни Дейвис, Антъни Едуардс, Бам Адебайо и Дерик Уайт. Пуерториканците не спираха да стрелят от всяка позиция и след една четвърт игра водеха с 29:25.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Щатите бързо влязоха в правия път и откриха втората част със серия от шест поредни точки, за да си върнат водачеството при 29:31. Антъни Едуардс вече бе най-резултатен за олимпийските шампиони, след като до началото на втория период вече бе натрупал 9 точки при 31:34 в полза на своя тим. Тимът на Пуерто Рико обаче отново демонстрира своя характер и стигна до нова преднина при 35:34, благодарение на отпушилия се Тремонт Уотърс. Американците продължаваха да изпитват проблеми при стрелбата от далечно разстояние, но така или иначе класата им бе твърде по-сериозна от тази на техния съперник и дуото Дюрант-Едуардс помогна на тима да поведе при 37:44. Пуерто Рико отново отвърна и се доближи на едно притежание разлика при 41:44. Естествено, момчетата на Стив Кър вдигнаха оборотите към края на полувремето и преднината им става двуцифрена при 43:53. Минута преди края на полувремето американците достигнаха границата от 60 точки при 45:60. Втората част завърши при 45:64 в полза на САЩ.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Изненадващо и двата отбора не можаха да се разпишат след първите 90 секунди игра във второто полувреме, като първите няколко атаки на американците бяха добре изиграни, но неуспешни. Щатите преминаха на тренировъчно темпо, а ЛеБрон Джеймс продължаваше да показва своя атлетизъм с поредната си забивка в мача за 49:70. Разликата се движеше в рамките на 20-те точки, като американците водеха при 54:73 в средата на третата четвърт. След това американците вкараха две тройки чрез Дюрант и Едуардс, като така разликата набъбна до 27 точки при 54:81. Всичко в третата четвърт завърши при 59:87 в полза на американския суперсъстав.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Тайрийз Халибъртън се появи за първи път в мача в края на третата четвърт, като така единствено Джрю Холидей не бе получавал минути до този момент от американския състав. Антъни Едуардс пък продължаваше да трупа точки на сметката си и вече имаше 21 - далеч над всички останали в реализаторската колона за тима на Стив Кър. САЩ водеше с 62:89 в този момент. Лидерът на Минесота Тимбъруулвс изригна и с впечатляваща забивка, както и с нова тройка за 26 точки - 67:94. Джоел Емийд пък до последно се закачаше с публиката и изстреля еърбол в последната атака на американците в мача под звучните освирквания на феновете в Лил - 83:104 за САЩ.

Антъни Едуардс поведе колоната за САЩ с 26 точки при 11/15 стрелба от игра. Джоел Ембийд се отпуши с 15 точки, Кевин Дюрант вкара 11, ЛеБрон Джеймс прибави 10 точки, 6 борби и 8 асистенции, а Джейсън Тейтъм допринесе с дабъл-дабъл от 10 точки и 10 борби.

Хосе Алварадо бе водещ реализатор за Пуерто Рико с 18 точки. Исмаел Ромеро вкара 12 с 10 борби, а Алийм Форд реализира 10 точки.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

ПУЕРТО РИКО: Хосе Алварадо, Тремонт Уотърс, Дейвън Рийд, Исмаел Ромеро, Джордж Кондит

САЩ: Стеф Къри, Девин Букър, Джейсън Тейтъм, ЛеБрон Джеймс, Джоел Ембийд