Световните шампионки спряха устрема на Габриела и Стефани Стоеви в Париж

Българките Габриела Стоева и и Стефани Стоева отпаднаха на четвъртфиналите на олимпийския турнир по бадминтон в Париж. Трикратните европейски шампионки загубиха с 15:21, 8:21 от водачките в световната ранглиста и настоящи световни шампионки Цинчън Чън и Ифан Цзя (Китай). Срещата продължи 42 минути.

Китайките започнаха ударно мача и с много агресивна игра поведоха с 8:1, а впоследствие и с 11:3. Добра серия на българките и пет поредни точки доведоха резултата до 8:12, но след това съперничките им отново наложиха доминация и дръпнаха. Сестри Стоеви успяха пак да намалят пасива си до четири точки, но после Чън и Цзя отбелязаха за 17:12, а след това и за 19:13. Чудесно отиграване от страна на Габи на мрежата остави нашите в гейма за 14:20, а след това нейна атака по диагонала направи резултата 15:20. За съжаление, последва нова точка за китайките и така те спечелиха този първи гейм с 21:15.

27-годишните китайки, четирикратни световни шампионки през 2017, 2021, 2022 и 2023 година, стартираха силно и втория гейм и дръпнаха с 4:0. Малко след това българките спечелиха две поредни точки с вариативна игра по целия корт, с която накараха една от съперничките им да плонжира. Нова атака на нашите момичета по диагонала доведе до точка в тяхна полза, но след това Чън и Цзя направиха серия за 10:3. Последва прекъсване при 11:4, а при подновяването на играта световните шампионки записаха нови три поредни точки за 14:4. Габи и Стефи взеха следващите две, но Чън и Цзя също спечелиха две поредни и възстановиха преднината си от 10 точки - 16:6. Още една точка в тяхна полза направи резултата 17:6, но българките намалиха на 8:17. Много бърза реакция на китайките при следващата им атака възстанови преднината им от десет точки, а след това тя набъбна на 12 точки - 20:8, доближавайки ги на точка от крайната победа. Тя не закъсня и още при следващото разиграване световните шампионки Чън и Цзя подпечатаха успеха си и се класираха за полуфиналите на олимпийския турнир по бадминтон в Париж.

Сестри Стоеви все пак записаха най-доброто си представяне на олимпиада, след като завършиха девети на Игрите в Рио 2016 и Токио 2020. Те завършват пети в Париж.

снимка: Стартфото