Норвегия нанесе втора загуба на шампионa Франция в мъжкия хандбален турнир в Париж 2024

Норвегия победи домакина и настоящия шампион Франция в дербито на Група В на мъжкия хандбален турнир на Олимпиадата в Париж 2024 и остана на върха с 4 точки, колкото има и Дания след уcпеха си над Египет.

Норвежците доминираха над домакините и спечелиха с 27:22 (16:11). За домакините на Игрите положението става доста сериозно, тъй като в първата среща те паднаха от другия скандинавски тим Дания с 8 гола разлика.

Франция направи едно от най-лошите полувремена в последно време по отношение на последователност, сплотеност и креативност, изоставайки рано с 2:6, докато Тобиас Грьондаал носеше Норвегия в първите 11 минути с 3 гола. Мимолетни опити за обрат не бяха достатъчни, а след период от 7 минути и пет секунди без гол, Франция се озова в трудна позиция. Те отстъпваха със седем гола след 24 минути - 7:14, а треньорът им Гийом Жил беше принуден да вземе второто си отборно прекъсване преди почивката. Изобщо до края те вкараха най-малко голове в последните си пет мача на олимпийски турнир, докато Норвегия празнува интензивно огромната и наистина заслужена победа срещу действащите олимпийски шампиони.

Лявото крило на Норвегия Александър Блонц беше голмайсторът на отбора със 7 гола. Дика Мем с 10 попадения се отличи за Франция.

Дания нямаше трудности с Египет и спечели с 30:27, като до почивката водеха с 10 гола – 19:9.

Унгария пък записа първа победа – 35:25 над Аржентина.

В групата Дания и Норвегия са с по 4 точки, Унгария и Египет имат по 2, а Франция и Аржентина нямат точки.

Швеция не успя да намери ритъма си в началото на турнира, регистрирайки загуба с 27:30 срещу Германия. Шведите, които са бронзови медалисти от Евро 2024, обаче вдигнаха оборотите и постигнаха първи успех - 29:26 (11:11) срещу Испания.

Отличното начало на второто полувреме на Швеция срещу Испания беше достатъчно, за да изведе скандинавския отбор до първата им победа в Париж. До 50-ата минута Швеция натрупа най-голямата си преднина в мача - 22:17, тъй като Испания се сблъска с истинска стена в защитата на противника. Голямата им звезвда Оскар Бергендал получи почивка от треньора Глен Солберг поради две наказания, но това не оказа влияние, тъй като Швеция тотално доминираше през второто полувреме.

Лукас Пелас, Оскар Бергендал и Себастиан Карлсон вкараха по 5 гола за Швеция, докато Даниел Фернандес завърши със 7 точни попадения за Испания.

Словения се справи с Хърватия с 31:29 (13:13), като и двата отбора продължават към третия кръг с по една победа. Блаж Янц и Алекс Влах с по 8 гола бяха най-резултатни за победителите, а хърватите платиха данък на прекалено многото наказания в края на мача.

Германия продължава единствена от тази Група А с пълен актив, след като постигна комфортна победа 37:26 (21:10) срещу Япония. На полувремето таблото светеше с 21:10, а срещата започна бързо с 5:0. Японският треньор взе тайм-аут, за да прекъсне серията, но нямаше кой знае какви промени така или иначе. През втората част в игра влязоха резервите, имаше и ротация при треньора Алфред Гисласон, а японците поне не престанаха да се борят.

Германия е с 4 точки, Швеция, Испания, Хърватия, Словения са с по 2, а Япония няма актив.