Лудогорец оцеля като по чудо в Грузия, Падт и гредите спасиха "орлите"

Лудогорец оцеля като по чудо в Грузия! Българският шампион загуби с 0:1 гостуването си на Динамо (Батуми) в реванша от първия предварителен кръг на ШЛ, но продължава напред в най-комерсиалната клубна надпревара след победата с 3:1 преди седмица в Разград.

Единственото попадение вкара Мамучашвили още в третата минута.

Динамо тотално надигра "орлите" почти през целия мач в Батуми, като до 15-ата минута можеше да води поне с два или три гола преднина. За тяхното превъзходство говорят двете нацелени греди, една от която в края на срещата, отменено попадение и куп ключови спасявания на Серджио Падт. Най-важното бе в 94-ата минута, когато нидерландският страж отрази шут на останалия очи в очи с него Гомис.

Лудогорец също имаше две-три положения, едно от които завърши с удар в гредата на Руан Секо, но като цяло футболистите на Георги Дерменджиев бяха тотално надиграни от съпрника.

Разградчани стартираха с три промени в титулярния състав спрямо този, който започна преди седмица срещу същия съперник. Големият липсващ бе капитанът Антон Недялков, който не успя да се възстанови от контузия, а на негово място игра Сон. Сундберг започна вместо Вердон в центъра на отбраната, а Неделев седна на пейката за сметка на Якуб Пьотровски.

Двубоят започна по възможно най-лошия начин за българския шампион. Разградчани допуснаха гол още в третата минута. Алмейда не успя да подаде една наглед елементарна топка и я заложи за Мамучашвили, който шутира от 13-14 метра и след рикошет в крака на бившия защитник на Локо (Пд) мина покрай ръцете на Падт.

В 9-ата минута Динамо осъществи поредна опасна атака, този път отляво. Последва центриране по земя, а Мамучашвили прати топката за втори път в мрежата на Лудогорец. Попадението обаче бе отменено, тъй като при центрирането играч на грузинците блъсна в гърба Сундберг, който можеше да блокира подаването към Мамучашвили.

В 13-ата минута само късметът спаси Лудогорец от нов гол. Гудушаури бе изведен фронтално срещу Падт, но прехвърлящият му удар излезе над напречната греда.

Тоталното надмощие на домакините доведе и до греда за тях в 15-ата минута. Тогава Блеса засече центриране отляво, но шутът му от три-четири метра попадна в тялото на Падт, а след това и в лявата греда.

Лудогорец се измъкна от втори гол и в 19-ата минута, в която Падт спаси опасен изстрел на Гудушаури.

В 22-ата минута Лудогорец създаде първото си, но много чисто положение. Рик намери Текпетей, който бе оставен непокрит на 7 метра фронтално срещу вратата, но шутира над напречната греда.

Малко преди края на първата част Секо се пребори за топката с бранителите на грузинците, позволявайки на Текпетей да нахлуе опасно по дясното крило. Последва много лошо центриране на ганаеца, който не успя да подаде на намиращия се пред голлинията Чочев.

В тези минути Лудогорец наложи надмощие и в заключителните секунди на първото полувреме пропусна още една отлична възможност да изравни. Фон Витри получи подаване отдясно и центрира към Секо. Таранът на "орлите", засече от границата на малкия пеналт, но в напречната греда.

Пет минути след почивката Текпетей шутира от място извън наказателното поле, а Силва без проблем улови. В 54-ата минута и Рик опита своя късмет, но фалцовият му изстрел с десния крак от 21-22 метра излезе в аут.

След час игра Гудушаури мина елементарно през Сон, Чочев и Нареси, а след това отправи коварен удар с левия крак, но Падт плонжира и изби.

В 88-ата минута гредата за втори път спаси разградчани след диагонален шут по земя на Гомис. Атаката на Динамо дойде след несериозно отиграване на Фон Витри, който вместо да изчисти топката, подаде с пета към съперников състезател, а това за малко не доведе до гол във вратата на българския шампион.

Четири минути по-късно Падт спаси пореден удар на играч в бяло. В 94-ата минута Гомис излезе очи в очи с Падт, но стражът на "орлите" и този път отрази.

Така българският шампион загуби само с 0:1 от грузинския първенец, който го прати във втория предварителен кръг на ШЛ, където Лудогорец ще се изправи срещу беларуския първенец Динамо (Минск).

ДИНАМО (БАТУМИ) - ЛУДОГОРЕЦ 1:0

1:0 Мамучашвили 3аяк

ДИНАМО (БАТУМИ): 16. Силва, 23. Читеишвили, 23. Кобахидзе, 14. Харабадзе, 25. Уандерсън, 17. Мамучашвили, 5. Сантос, 29. Виктор, 27. Гудушаури, 11. Блеса, 7. Гомис

ЛУДОГОРЕЦ: 1. Падт, 16. Фон Витри, 4. Алмейда, 26. Сундберг, 17. Сон, 30. Нареси, 18. Чочев, 37. Текпетей, 6. Пьотровски, 7. Рик, 39. Секо