Ботев (Пд) скъса мрежата на Локо (Сф) и е седми преди плейофите, "железничарите" близо до бездната

Ботев (Пловдив) отнесе с 4:0 Локомотив (София) в столичния квартал "Надежда", с което измести ЦСКА 1948 от седмата позиция в класирането на efbet Лига. "Червено-черните" пък финишират редовния сезон на баражното 14-о място и ще се борят със зъби и нокти за спасението си в най-долната група от плейофната фаза.

Уме Емануел даде аванс на "канарчетата" в 19-ата минута. В края на полувремето нигериецът намери за втори път мрежата на домакините. През втората част две бързи попадения мушна Дилан Мертенс, с което преднината на гостите набъбна внушително. По време на двубоя в сектор "А" на стадион "Локомотив" се създаде напрежение между фенове на "железничарите" и охранителите, което доведе до неприятни сцени.

Първата възможност за гол се откри пред "канарчетата". В четвъртата минута Самуел Акере изпревари Александър Любенов и Бруно Франко на границата на наказателното поле, но ударът на нигерийското крило не улучи целта. След 120 секунди Дилан Мертенс изведе отдясно Мохамед Брахими, но последвалият изстрел не намери далечния ъгъл на рамката на "железничарите".

В 16-ата минута ботевистите пропуснаха нов шанс за гол. Централният защитник Йонас Там засече с глава центриране от ъглов удар, вратарят Сашо Любенов замръзна пред голлинията, но топката мина на сантиметри от вратата на Локомотив.

Натискът на гостите беше материализиран от тях в 19-ата минута. Атака на "жълто-черните" от дълбочина стигна до краката на Константинос Балоянис отляво, последва пас към Уме Емануел и героят от първия полуфинал за Sesame Купа на България прати топката в мрежата - 1:0 за гостите от Пловдив.

В 41-ата минута Локомотив създаде най-чистото си голово положение. Кевин Маи излезе на стрелкова позиция пред голлинията на "канарчетата", но вратарят Хидайет Ханкич отговори отлично и успя да избие с една ръка. Буквално в ответната атака Уме Емануел беше изведен на скорост срещу Любенов - шут, гол и 2:0 за "жълто-черните".

В средата на второто полувреме интригата в мача окончателно приключи. За 180 секунди нидерландският халф Дилан Мертенс порази на два пъти мрежата на "червено-черните". Първо в 65-ата минута страхотен шут на Мертенс се отби в напречната греда преди да се спре зад голлинията - 3:0 за Ботев (Пловдив).

В 68-ата минута отново Дилан Мертенс беше в прегръдките на своите съекипници. Нидерландецът проби покрай трима-четирима от "железничарите" и стреля безпогрешно зад Сашо Любенов, който отново трябваше да вади топката от своята мрежа - 4:0 за хората на Душан Керкез. Това на практика беше и краят, като мачът се доиграваше до последния съдийски сигнал.

Локомотив (София) 0:4 Ботев (Пловдив)

0:1 Уме Емануел (19)
0:2 Уме Емануел (42)
0:3 Дилан Мертенс (65)
0:4 Дилан Мертенс (68)

Стартовите състави:

Локомотив (София): 24. Александър Любенов, 12. Бруно Франко, 4. Диме Димов, 13. Селсо Рапосо, 26. Красимир Милошев, 31. Красимир Станоев, 21. Антони Иванов, 16. Симеон Мечев, 7. Улрих, 45. Димитър Митков, 11. Карлос Франса.

Ботев (Пловдив): 1. Хидайет Ханкич, 5. Йонас Там, 6. Дилан Мертенс, 7. Мохамед Брахими, 15. Джеймс Ето'о, 16. Самуел Акере, 17. Николай Минков, 19. Антоан Конте, 20. Антонио Перера, 31. Уме Емануел, 38. Константинос Балоянис.