Винялес се възползва от неточност на Баная и спечели спринта в Португалия

Маверик Винялес записа своята първа победа като пилот на Априлия, след като триумфира в спринтовата надпревара за Гран При на Португалия в MotoGP. Испанецът стигна до първото място благодарение на една неточност на Франческо Баная в началото на деветия тур на състезанието.

Световният шампион бе начело от края на втората обиколка, когато той изпревари бившия си съотборник Джак Милър след грешка на австралиеца в последния завой. В деветия тур обаче италианецът на свой ред допусна неточност, когато обърка спирането за първата крива.

След тази грешка той трябваше да премине през зоната за сигурност, с което загуби три позиции. Баная бе изпреварен от Винялес, Хорхе Мартин (Прамак Дукати) и Марк Маркес (Грезини Дукати), който завършиха на първите три места.

Техният ред обаче бе променен във финалната обиколка, когато Маркес атакува много агресивно Мартин в спирането за петия завой и се изкачи на второто място. Така шесткратният световен шампион стигна до най-добрия си резултат като пилот на Дукати, финиширайки втори.

Мартин допълни тройката, а в топ 5 влязоха още Баная и Милър. Тръгналият от полпозишъна Енеа Бастианини (Дукати) потъна в класирането в хода на дистанцията и финишира шести преди Педро Акоста (Tech3 ГасГас), Алейш Еспаргаро (Априлия) и Фабио Куартараро (Ямаха), които оформиха зоната на точките в спринта.

Въпреки победата си днес Винялес не пренаписва историята на MotoGP с успеха си с три различни марки. До момента испанецът е печелил със Сузуки и Ямаха, но днешният му успех да се брой за тази класация, в която се смятат единствено основните състезание.

В генералното класиране в MotoGP лидер остава Баная, който с 37 точки води с 2 пред Мартин. Трети с пасив от 8 пункта е Брад Биндър (КТМ), който не завърши днес след падане на завой №13 в средата на дистанцията. Винялес заема петото място в класирането, изоставайки с 18 точки от лидера.

Баная остава начело в MotoGP, въпреки грешката в спринта

Основното състезание за Гран При на Португалия, втори кръг за сезон 2024 в MotoGP, е предвидено за 16:00 часа българско време утре и ще може да бъде следено на живо на Sportal.bg.

Sportal.bg вече и във Viber, последвайте ни!

Снимки: MotoGP