Маркес оглави класирането в първата тренировка в Португалия

Марк Маркес оглави класирането в края на първата тренировка преди Гран При на Португалия в MotoGP. Първата подготвителна сесия на „Портимао“ се проведе при условията на изсъхваща писта след дъжда, който падна през нощта.

Заради влажните условия пилотите караха по-внимателно и в началото на тренировката правеха обиколки в рамките на 1:43. Постепенно обаче темпото се повиши и в самия край времената паднаха до под 1:40.5. Маркес оглави класирането с обиколка за 1:40.484, която бе записана в самия край на 45-минутната сесия. За сравнение абсолютният рекорд на португалското трасе е 1:37.226 на Маркес от квалификацията миналата година.

Втори в нея остана пилотът на Априлия Маверик Винялес, който бе с 0.165 секунди по-бавен от Маркес. Тройката оформи Брад Биндър, чийто съотборник в КТМ Джак Милър се нареди четвърти. Двамата изостанаха със съответно 0.205 и 0.356 от лидера. Под 1:41 за обиколка в рамките на тренировката слязоха още съотборниците в Прамак Дукати Франко Морбидели и Хорхе Мартин, както и Алекс Ринс от Ямаха. Първи извън тази група остана местният любимец Мигел Оливейра (Тракхаус Априлия), а топ 10 допълниха Алекс Маркес (Грезини Дукати) и Жоан Мир (Хонда).

Световният шампион Франческо Баная (Дукати) завърши сесията на 13-то място, изоставайки с 0.805 от лидера. Италианецът бе и последният от пилотите, които регистрираха пасив от по-малко от секунда от първото място. Цялата колона бе събрана в само 1.598 секунди.

Уикендът за Гран При на Португалия, втори кръг за сезон 2024 в MotoGP, продължава в 17:00 часа българско време днес с втората тренировка. Тя ще бъде с продължителност от 60 минути и резултатите от нея ще определят кои ще са десетимата пилоти, които ще се класират директно за втората фаза на утрешната квалификация.

Sportal.bg вече и във Viber, последвайте ни!

Снимки: Gettyimages