Милан се сгромоляса срещу Болоня в мач с три дузпи

Отборите на Милан и Болоня завършиха при резултат 2:2 на „Джузепе Меаца“ в късния мач от съботната програма на 22-рия кръг в Серия "А". Джошуа Зиркзее даде аванс на гостите в 29-ата минута, а в 42-рата Оливие Жиру пропусна дузпа за домакините, които обаче изравниха в 45-ата минута с попадение на Рубен Лофтъс-Чийк. В 74-тата Тео Ернандес също пропусна дузпа за "Дявола", който все пак постигна пълен обрат с втория гол на Лофтъс Чийк, който дойде в 83-тата минута. Това попадение обаче не се оказа победно, тъй като в добавеното време резервата на "рособлу" Рикардо Орсолини се разписа от дузпа, с което донесе ремито в този зрелищен двубой.

Стефано Пиоли не извърши нито една промяна сред титулярите си след драматичната победа с 3:2 над Удинезе. Така Жиру отново водеше атаката, а Кристиан Пулишич и Рафаел Леао действаха по двата фланга. Домакините също бяха подредени в 4-2-3-1 със Зиркзее като централен нападател, докато двете крила бяха Джовани Фабиан и Каспер Урбански.

Мачът започна с минута мълчание в памет на починалата италианска легенда Луиджи Рива. Началните минути протикоха при спокойно темпо, като в деветата Тео Ернандес се отчете с пропуск, а на следващата Майк Менян улови шут на Зиркзее. В 16-ата играта беше спряна, за да може да бъде оказана подкрепа именно към вратаря след проявата на расизъм срещу него от страна на тифози на Удинезе срещу него преди седмица. На таблото на стадиона беше показан култовия цитат на Мартин Лутър Кинг: "Тъмнината не може да прогони тъмнина; само светлината може да го направи", а феновете осветиха трибуните с фенерчетата на телефоните си.

Малко след подновяването на играта Леао стреля опасно, но Лукаш Скорупски изби топката. Атаката продължи, но Давиде Калабрия прати топката в аут със своя шут. В 22-рата минута същото направи и Тижани Райндерс. Две минути по-късно Зиркзее не успя да се разпише с глава. В 29-ата минута два удара на Фабиан и един на Рикардо Калафиори бяха блокирани, но в крайна сметка Зиркзее прокара топката между краката на Менян със своя изстрел по земя, давайки аванс на гостите. Още в 33-тата минута Симон Кяер можеше да възстанови равенството, но при удара му с глава топката мина над вратата. Малко след това с пропуск се отчете и Пулишич

В 39-ата минута „росонерите“ получиха дузпа, след като при опит на Люис Фъргюсън да играе с топката Давиде Маса остана с впечатление, че вместо това халфът е изритал Кяер в главата. В лагера на „рособлу“ силно оспорваха решението на главния съдия дори и след проверката с ВАР, заради което той изгони техния наставник Тиаго Мота с червен картон. След като страстите се успокоиха, Жиру изпълни наказателния удар, но го направи твърде слабо и Скорупски с лекота улови топката. Въпреки пропуснатата дузпа домакините не се отчаяха и още в 45-ата минута съумяха да възстановят равенството. Това стана с изстрел от близо на Лофтъс-Чийк, който се възползва от асистенция на Калабрия.

Това изравнително попадение като че ли само надъха гостите, които започнаха силно втората част. Още в 49-ата минута Зиркзее можеше да върне тяхната преднина, но от чудесна позиция прати топката над вратата. Леао веднага отговори с удар, който обаче също не намери целта. В 52-рата минута Виктор Кристиансен опита изстрел от разстояние, който профуча покрай вратата. Секунди по-късно Зиркзее направи нов опит за втори свой гол, но Менян се справи с неговия удар. В 55-ата минута Калафиори отправи доста несполучлив шут. В 64-тата минута Райндерс нацели сглобката на вратата с изстрел след изпълнение на корнер. В 70-ата минута Леао пропиля чудесна възможност да сложи край на голова си суша, но ударът му се оказа неточен.

Само три минути по-късно обаче именно португалецът се впусна в страхотен пробив и веднага щом навлезе в наказателното поле беше спрян от Сам Бойкема с цената на нарушение. Така Маса за втори път в двубоя посочи бялата точка в полза на домакините. Тъй като Жиру вече беше заменен от Лука Йович, този път с отговорността да изпълни дузпата се зае получилият капитанската лента Ернандес. При неговия удар топката срещна едната странична греда, след което се върна именно при левия бек и от добавката си той я прати в противниковата мрежа. Въпреки това попадението му не беше признато, защото не е позволено на изпълнителя на дузпата да играе за втори път с топката преди някой друг играч.

В 83-тата минута обаче се повтори сценарият от първото полувреме, тъй като Лофтъс-Чийк отново компенсира пропуснатата дузпа с втория си гол в двубоя. Този път халфът беше точен с глава след центриране на резервата Флоренци. Това обаче не се оказа победният гол в срещата, тъй като в 90-ата минута „рособлу“ също получиха дузпа. С помощта на ВАР Маса видя как влезлият като смяна Филипо Терачано дръпна Кристиансен за фланелката, с което му попречи да стреля от чиста позиция, така че главният съдия посочи бялата точка. Със своя удар оттам Орсолини промуши топката под плонжа на Менян за крайното 2:2.

Въпреки тази издънка Милан остава твърдо на третата позиция в класирането с актив от 46 точки, но пропусна добра възможност да стопи изоставането си от лидера Ювентус, който е с 53 пункта. Болоня пък е на седмото място с 33 точки на сметката си.

МИЛАН - БОЛОНЯ 2:2

0:1 Зиркзее (29')

1:1 Лофтъс-Чийк (45')

2:1 Лофтъс-Чийк (83')

2:2 Орсолини (90+2' - дузпа)

Милан: Менян, Калабрия, Кяер, Габия, Ернандес, Райндерс, Адли, Пулишич, Лофтъс-Чийк, Леао, Жиру

Болоня: Скорупски, Де Силвестри, Бойкема, Калафиори, Кристиансен, Фройлер, Ебишер, Фабиан, Фъргюсън, Урбански, Зиркзее

Снимки: Gettyimages