Нападател на Лестър измъкна Замбия срещу Танзания

Замбия и Танзания завършиха 1:1 във втори мач за двата отбора от група “F” на Купата на африканските нации. Символичните гости поведоха чрез Симон Мсува (11’), но нападателят на Лестър Патсон Дака успя да изравни за замбийците две минути преди края на редовното време (88’). Равенството за тима на Замбия, воден от бившия мениджър на Челси Аврам Грант, е още по-ценно, след като те играха с човек по-малко повече от едно полувреме.

Танзания откри резултата още в 11-ата минута. След добра атака съотборникът на Кирил Десподов в ПАОК Мбвана Самата комбинира със Симон Мсува, който със силен удар с десния крак не остави шансове за вратаря на Замбия. Следващият добър шанс в мача бе двадесет минути по-късно. Фешън Сакала от замбийците се озова в добра и стреля с глава, но бе неточен. Минута по-късно настъпи важен момент в двубоя, когато Родрик Кабве получи втори жълт картон и бе изгонен.

През втората част замбийците опитваха усилено да изравнят, въпреки че бяха с човек по-малко на терена. В 63-тата минута нападателят на Лестър Патсон Дака се измъкна от танзанийската защита и стреля отблизо, но вратарят Айши Манула спаси сигурен гол. Морис Aбрахам пък пропусна да удвои аванса за тима си десетина минути по-късно. Така две минути преди края на редовното време Замбия все пак успя да стигне до равенството. Клатъс Чама центрира от корнер, а Патсон Дака се извиси и с мощен удар с глава изравни - 1:1.

Така Замбия записа второ поредно равенство в групата и е с две точки, като ще играе с Мароко в последния си мач. Танзания пък спечели първата си точка на турнира и ще се изправи срещу ДР Конго, като и четирите отбора имат своите шансове за класиране.