Исторически хеттрик донесе важна победа за Екваториална Гвинея в голово шоу

Екваториална Гвинея записа много ценна победа с 4:2 над Гвинея-Бисау във втори мач за двата тима от група “А” за Купата на африканските нации. В герой за Екваториална Гвинея се превърна капитанът на тима Емилио Нсуе, който отбеляза хеттрик (21’, 51’ и 61’), а още един гол отбеляза Хосете Миранда (46’). Гвинея-Бисау успя да изравни чрез автогол на Естебан Ороско (37’) и отбеляза почетен гол чрез Хосе Корея (90+3), но тимът бе тотално надигран през втората част.

Трите гола на футболиста на испанския третодивизионен Интерсити е исторически, тъй като той е най-възрастният играч в историята на турнира, който се разписва три пъти в един мач - на възраст от 34 години и 110 дни. Цял мач за Гвинея-Бисау изигра пък бившият футболист на ЦСКА-София Жанио Бикел.

Първите двадесет минути не предложиха нищо особено интересно. Така дойде 21-вата минута, когато Пабло Ганет от Екваториална Гвинея пусна извеждащо подаване към капитана на тима Емилио Нсуе, който се възползва от недобра намеса на бранителя на Гвинея-Бисау Сори Мане и с хубав удар изведе символичните домакини напред. Екваториална Гвинея можеше и да удвои аванса си няколко минути по-късно, когато центриране на Хосете Миранда “кацна” на горната греда, но в крайна сметка топката излезе в аут.

Гвинея-Бисау обаче не се предаде и успя да изравни. След добро включване отдясно Мауро Родигрес пусна опасен успореден на голлинията пас и централният бранител на Екваториална Гвинея Естебан Ороско в желанието си да изчисти заби топката в собствената си мрежа - 1:1. Буквално в следващата Гвинея-Бисау можеше да осъществи пълен обрат, когато защитникът Саул Коко спъна в наказателното си поле Франкулиньо и реферът отсъди дузпа. След преглед с ВАР обаче главният съдия отмени 11-метровия наказателен удар. Така с равенство приключи първото полувреме.

В началото на втората част Екваториална Гвинея нанесе два бързи удара по съперника си. След силно изритана топка от вратаря Хесус Овоно, бранителят на Гвинея-Бисау Сори Мане пак не се намеси добре и останалият сам срещу вратаря Хосете Миранда направи 2:1 за тима си. Само пет минути по-късно Екваториална Гвинея вкара още едно попадение, като Басилио Ндонг центрира отляво, стражът Упарин Джоко не се намеси добре и капитанът Емилио Нсуе вкара втория си гол в мача, правейки резултата 3:1.

В 61-вата минута играчът на испанския Интерсити оформи своя хеттрик, след като бе изведен сам срещу вратаря на Гвинея-Бисау, излъга го и насочи топката в мрежата за 4:1. Тук отново се намеси системата ВАР, като първоначално попадението не бе признато, но след преглед с нея голът бе потвърден.  Гвинея-Бисау опита да върне едно попадение осем минути по-късно, когато резервата Марсиано Санка стреля отблизо, но Хесус Овоно успя да избие. До края срещата основно се доиграваше, като все пак символичните гости отбелязаха почетно попадение чрез резервата Хосе Корея в третата минута на даденото от съдията продължение на редовното време, който оформи крайното 4:2.

Така Екваториална Гвинея вече е с 4 точки и има добри шансове да бъде сред първите два отбора, които ще продължат напред, като в последния мач от групата ще играят с домакините Кот д’Ивоар. Гвинея-Бисау пък загуби за втори път и на практика е аут от турнира, като ще срещне Нигерия в последната си среща.