Сладко отмъщение за Атлетико в поредния мадридски спектакъл

Атлетико Мадрид изигра най-силния си мач от началото на сезона и детронира носителя на Купата на краля Реал Мадрид на осминафиналите в турнира. И това издание на дербито се превърна в истинско зрелище. Само седмица след спектакъла с 8 гола, който изнесоха в Саудитска Арабия за Суперкупата на Испания, двата отбора отново не успяха да се победят в редовното време, но този път радостта след продълженията беше за Атлетико - 4:2.

"Дюшекчиите" на два пъти повеждаха с попадения на Самуел Лино (39') и Алваро Мората (57'), но Реал възстановяваше равенството с автогол на Ян Облак (45') и точен изстрел на Хоселу (82'). В допълнителните 30 минути домакините бяха по-свежи и отново излязоха напред с гениално изпълнение на голмайстор номер 1 в историята на клуба Антоан Гризман. Точка на спора сложи младата надежда на Атлети Родриго Рикелме в последните секунди. По този начин тимът на Диего Симеоне нанесе втора загуба на Реал през сезона, отново на "Сивитас Метрополитано". От началото на кампанията "белите" нямат друго поражение в официален мач.

Симеоне разчиташе в атака на Алваро Мората и Антоан Гризман. В халфовата линия си партнираха капитанът Коке, Саул Нигес и Родриго де Пол. По двата фланга играеха Маркос Йоренте и Самуел Лино, а тримата централни защитници пред Ян Облак бяха Хосе Хименес, Аксел Витсел и Марио Ермосо. На пейката останаха Стефан Савич, Науел Молина и възстановеният от контузия Пабло Бариос. Рейнилдо Мандава не беше на разположение на Симеоне заради участието си на Купата на африканските нации.

В стартовите 11 на Реал нямаше изненади. Карло Анчелоти заложи в предни позиции на ударното трио Винисиус Жуниор, Родриго и Джуд Белингам. В средата на терена започнаха Лука Модрич, Федерико Валверде и Едуардо Камавинга, а Тони Кроос отново беше сред резервите. На вратата застана Андрий Лунин вместо Кепа Арисабалага, а в отбрана действаха Даниел Карвахал, Антонио Рюдигер, Начо Фернандес и Ферлан Менди. С изключение на Начо всеки от другите трима се разписа в дуела за Суперкупата на Испания срещу "лос колчонерос".

Началото на мача беше предпазливо и никой от съперниците не искаше да предприема рискове. Постепенно обаче Реал започна да атакува опасно. В 11-ата минута Белингам се обърна технично в наказателното поле и силният му удар срещна напречната греда. Последва и шут на Вини Жуниор, след който топката излезе в аут. В 21-ата минута се стигна до нова голова ситуация в полза на гостите. Родриго беше изведен зад защитата на Атлетико, но Облак спаси, а след това бързо скъси ъгъла на Винисиус и не му позволи да направи точна добавка.

Пред Лунин също беше интересно. Де Пол отправи удар с глава, който не затрудни украинския страж, а не след дълго Мората направи акробатично изпълнение, но и той прати топката право в ръцете на Лунин. Домакините се стараеха играят с дълги извеждащи подавания, но отбраната на Реал внимаваше за включванията на Йоренте и Лино. В 34-ата минута Белингам беше фаулира около границата на наказателното поле. Статичното положения изпълни Родриго, но бразилецът не успя да прехвърли стената и топката излезе в корнер.

Облак определено имаше повече работа до почивката в сравнение с колегата си Лунин. В 38-ата минута словенецът отрази изстрел на Валверде, който получи достатъчно пространство пред пеналта и веднага шутира. В ответната атака топката се озова във вратата на Реал Мадрид. Де Пол центрира, Рюдигер отклони кълбото към далечната греда, а там дебнеше Лино, който от малък ъгъл съумя да открие резултата за радост на феновете на Атлети.

До почивката не оставаше никак много време, но Реал намери начин да реагира. Лука Модрич завъртя коварно топката от фал, а Облак не можа да я боксира и от ръката му тя влезе във вратата. Преди това стражът на Атлетико имаше няколко отлични намеси, но в случая сгреши фатално. В самия край на полувремето се стигна до напрежение между футболисти на двата отбора, но съдията Гийермо Куадра Фернандес бързо успокои страстите.

Втората част започна с пробив и удар на Родриго, но Облак се намеси и изби в корнер. В 48-ата минута Белингам показа завидна техника и влезе в наказателното поле. Центрирането на англичанина обаче не стигна до негов съотборник. Малко по-късно Камавинга пробва извеждащ пас към Винисиус, но Облак излезе навреме и стигна пръв до топката. Това бяха много силни минути за Реал и Атлетико трябваше да се отбранява.

Рюдигер засече центриране от корнер на Модрич, но ударът му беше твърде слаб, за да създаде проблеми на Облак. Симеоне пръв прибегна до смените и пусна Нaуел Молина вместо Саул. Аржентинецът веднага застана на десния фланг, а Йоренте се премести в центъра на терена. В 57-ата минута Лунин направи голям грешка, довела до втори гол за Атлетико. Украинецът не се разбра с Рюдигер при безобидно центриране отдясно и изби топката в крака на съотборника си, а оттам тя отиде в Мората. Опитният нападател нямаше как да пропусне пред опразнената врата - 2:1.

Попадението вдъхна самочувствие на "дюшекчиите". Отборът на Симеоне диктуваше събитията на терена в следващите минути и изплете няколко много красиви комбинации с по едно докосване. Мората имаше шанс да вкара трети гол, но ударът му премина високо над напречната греда. Анчелоти пусна Браим Диас и Тони Кроос на местата на Модрич и Менди. Четвърт час преди края в игра се появи и Орелиан Чуамени, който замени Валверде

В 75-ата минута късметът беше на страната на Атлетико. Родриго стреля, топката се отби от Хименес и отиде в напречната греда, а след това домакините изчистиха. "Лос рохибланкос" имаха няколко възможности да решат всичко в своя полза. Лунин блокира Гризман, а секунди по-късно Йоренте влезе в наказателното поле, но центрирането му беше пресечено от стража на Реал. Най-чистото положение пропусна Лино, който беше намерен сам на далечната греда, но стреля в тялото на Облак.

Както много често се случва, Реал се възползва от пропуските на съперника. В 82-ата минута изящно центриране на Белингам намери непокрит появилия се секунди по-рано Хоселу, който с глава направи 2:2. В 88-ата минута Молина се стрелна между двама защитници на Реал, но беше блокиран. До края на редовното време по-активни бяха домакините, но едва не си вкараха автогол след нескопосан опит на Витсел да прати топката далеч от наказателното поле пред Облак.

В 93-ата минута Атлетико разигра спокойно и топката стигна до Йоренте, който шутира силно, но Лунин спаси. В ответната атака Вини Жуниор потърси далечния ъгъл, но без успех. Малко след това Симеоне направи двойна смяна, като в игра се появиха Мемфис Депай и Пабло Бариос вместо Мората и Йоренте. В 100-ата минута Гризман сътвори истински шедьовър. Французинът овладя топката на тъчлинията, справи се с преследващия го Винисиус и от много малък ъгъл простреля Лунин - 3:2 за Атлетико

Последният ход на Анчелоти беше да пусне Фран Гарсия и Дани Себайос вместо Начо Фернандес и Камавинга. За Атлетико пък опитният Сесар Аспиликуета влезе на мястото на Де Пол. В 108-ата минута домакините контраатакуваха опасно, но ударът на Рикелме не затрудни Лунин. Секунди по-късно Кроос лесно финтира Гризман и подаде на Белингам, но той пропусна да изравни. В 111-ата минута гол на Реал правилно беше отменен за засада на Белингам.

В 114-ата минута младият Рикелме напредна и шутира, но далеч от целта. Аспиликуета се контузи и Чоло Симеоне го замени със Стефан Савич. Рюдигер се включи в поредната атака на Реал Мадрид и отправи удар, но топката излезе в аут. Интригата приключи окончателно в 119-ата минута. Няколко играчи на Атлетико се втурнаха напред, Депай подаде на Рикелме и халфът простреля Лунин за радост на препълнения "Сивитас Метрополитано".

Снимки: Gettyimages