Казусът около евентуалния нов мандат на президента на УЕФА Александър Чеферин продължава да разделя силните фигури в европейската централа. В последните дни английските медии разпространиха информацията, че екипът на словенеца вече е представил предложението уставът на централата да бъде променен, за да може Чеферин да се кандидатира отново президент на УЕФА през 2027 година. Според сега действащия правилник длъжността може да бъде заемана само в продължение на три мандата, а Чеферин е на поста от 2016 година. В същите публикации на Острова се твърди, че бившият изпълнителен вицепрезидент на УЕФА Дейвид Гил оглавява опозицията, която се противопоставя на плановете на Чеферин.
Чеферин прави всичко възможно да промени правилата, за да остане шеф на УЕФА до 2031-ва
От УЕФА обаче определят този дебат като „безсмислен и лицемерен“, твърди „Марка“, позовавайки се на източници, близки до централата. Доводът е, че всъщност мандатът може да бъде удължен без изобщо да бъде променян уставът и Чеферин и в момента има право на това. Ключът е решение на Правната комисия на УЕФА, което просто ще бъде препотвърдено на Конгреса през февруари 2023-та. Според него „мандатите преди 1 юли 2017 година, няма да бъдат взети под внимание в контекста на времевите ограничения, установени в член 22.1“. Това означава, че първият мандат от две години и половина, когато Чеферин бе начело на централата, няма да бъде взет под внимание и на практика през 2027 година словенецът ще може да се кандидатира не за четвърти, а за трети мандат. С другите думи – Чеферин ще има правото да остане на поста и без да бъде променян уставът, в който ограниченията за времето, в което може да бъде изпълнявана длъжността, бяха въведение именно по време на управлението на словенеца.
Дейвид Гил се противопостави на плановете за преизбирането на Чеферин за нов мандат начело на УЕФА
В този смисъл действията на Гил, които според източниците на УЕФА не са изненада, нямат смисъл. Нещо повече - самият Чеферин още не бил решил дали ще се кандидатира за поста през 2027 година.
Цитираните от "Марка" източници добавят, че по принцип готвените промени не осигурят на никого възможността да остава продължително на поста, защото всеки може да се кандидатира и да спечели при открити и свободни избори.
От УЕФА добавят, че всички органи, управляващи световните спортни асоциации, имат дълги мандати, а самият Дейвид Гил е в Изпълнителният комитет на УЕФА от 11 години, така че е странно изведнъж той да тръгне да се бори срещу принципи, от които лично се е облагодетелствал в толкова дълъг период от време.
Sportal.bg вече и в WhatsApp, елате и вие!
Снимки: Imago