Уест Хам обърна Тотнъм и удължи негативната серия на "шпорите"

Уест Хам спечели с 2:1 лондонското дерби срещу Тотнъм след обрат през второто полувреме. "Шпорите" доминираха преди почивката и поведоха с гол на Кристиан Ромеро в 11-ата минута. През втората част нещата изглеждаха различно и с попадения на Джаред Боуен и Джеймс Уорд-Праус стигна до победата.

След блестящия старт на на сезона в момента отборът на Анге Постекоглу е в серия от пет поредни мача без победа, като загуби четири от тях. Тези резултати свалиха тима от върха на петото място, но няколко от преследващите ги отбори вече са много близо. Един от тях е Уест Хам, който е девети, но само на три точки зад днешния си съперник. "Чуковете" имат 10 спечелени точки от последните си четири мача.

"Шпорите" започнаха на висока скорост и не бе изминала и една минута, а те бяха близо до откриване на резултата. Сон получи топката и изведе Кулушевски сам срещу вратаря. Шведът не отигра ситуацията по най-добрия начин и се блъсна в излезлия Фабиански. Домакините имаха някакви претенции за дузпа, но съдията бързо ги отхвърли, а най-вероятно щеше да бъде отсъдена засада на Кулушевски.

Тимът на Постекоглу продължи да доминира и не спираше с опитите си да атакува. Домакините стигнаха до гол в 11-ата минута. След ъглов удар Ромеро се извиси и с много хубав удар с глава прати топката в горния ляв ъгъл на Фабиански. "Чуковете" можеха бързо да отговорят. Те организираха първата си добра атака малко след гола, коагто Цоуфал намери Кудус в наказателното поле, но неговият удар мина покрай вратата.

Атаките на Тотнъм се редяха една след друга. Удар на Сон не затрудни Фабиански, а Ло Селсо стреля над вратата. След половин час игра Кудус се озова сам срещу вратаря, но отправи доста неточен удар, а бе вдигната и засада. Вратарят на "чуковете" трябваше да се справя със силен удар от въздуха на Ло Селсо, а малко по-късно хвана и опит на Джонсън.

Към края на полувремето и двата отбора стигнаха до добри възможности. Удар на Кулушевски бе блокиран, а Бисума стреля над вратата от добра позиция. Малко преди почивката Уест Хам стигна до най-добрата си възможност. Пробив на Кудус отдясно завърши с отлично центриране към непокрития Пакета. Бразилецът стреля неточно с глава, а имаше възможност да насочи топката към вратата. В добавеното време Зума можеше да си отбележи автогол. Той отклони центриране на Ло Селсо и топката се удари в гредата.

През второто полувреме ситуацията на терена изглеждаше малко по-различно. Уест Хам не допускаше толкова положения пред вратата си и ограничи атаките на съперника. В 52-ата минута гостите изравниха. Боуен напредна и намери Кудус, който стреля от дистанция. След двоен рикошет топката се върна в Боуен, но вече пред вратата и той я прати в мрежата.

Опитите на Тотнъм да отговори срещаха отлична организация от страна на "чуковете" и те не намираха пространствата, които използваха преди почивката. По-опасните положения всъщност бяха пред вратата на домакините и Викарио трябваше да се намесва няколко пъти. Секунди след влизането си в игра Ричарлисон показа защо прекарва голяма част от времето на пейката, като направи голям пропуск. Великолепно центриране на Поро стигна до него, а той стреля с глава покрай вратата.

Малко по-късно този пропуск бе наказан, тъй като Уест Хам поведе. Груба грешка на Удоджи доведе до попадението. Той върна много лошо назад към Викарио. Вратарят едвам успя да стигне до топката, като игра с ръце, при положение, че нямаше право. Съдията позволи на играта да продължи, топката отиде в Уорд-Праус, чийто първи удар срещна гредатата, но при втория прати топката в опразнената мрежа.

"Шпорите" нямаха много идеи как да преодолеят защитата на съперника. Чак към края те успя да натиснат и да създадат някакви опасности. Влезлият като резерва Папе Сар стреля над вратата, след като получи топката от Сон на добра позиция. В добавеното време те получиха възможност да изпълнят фал пред наказателното поле. Топката се удари в рамото на Зума и домакините поискаха дузпа, но след разглеждането решението бе, че такава няма.

ТОТНЪМ - УЕСТ ХАМ 1:2
1:0 - Ромеро (11)
1:1 - Боуен (52)
1:2  - Уорд-Праус (74)

Снимки: Imago