Balkan Grand Prix 6

Тотнъм отново създаде проблеми на Манчестър Сити и Гуардиола, шампионите с трето поредно равенство

Манчестър Сити записа трето поредно равенство в Премиър лийг и второ такова на свой терен, след като завърши 3:3 с Тотнъм в дербито от 14-ия кръг. Двубоят бе изключително зрелищен. Шампионите изиграха силно първо полувреме, в което обаче трябваше да правят пълен обрат, след като Хюн-Мин Сон откри резултата в шестата минута. Само 137 секунди след това обаче именно южнокореецът си отбеляза автогол. Фил Фоудън направи обрата в 31-вата минута, а преди почивката и гредите на два пъти спасяваха гостите след удари на Доку и Алварес. Сити започна слабо втората част и Джовани Ло Селсо изравни в 69-ата минута. Джак Грийлиш (81') отново изведе домакините напред в резултата, но в 90-ата минута Деян Кулушевски донесе точката на Тотнъм и прекъсна серията от три поредни загуби на лондончани.

И преди този мач "шпорите" бяха отборът, нанесъл най-много загуби на "гражданите" - шест, откакто начело на Сити е Джосеп Гуардиола. Тотнъм бе спечелил пет от предишните седем мача в Премиър лийг срещу "небесносините".

Гуардиола направил три промени в сравнение с мача с РБ Лайпциг през седмицата. Едерсон, Жереми Доку и Хулиан Алварес се завърнаха сред титулярите за сметка на Ортега, Люис и Грийлиш. Джон Стоунс и Матео Ковачич бяха възстановени от своите контузии, но останаха на пейката.

Анге Постекоглу  извърши само една корекция от двубоя с Астън Вила. Ив Бисума се завърна след изтърпяно наказание и стартира на мястото на Родриго Бентанкур, който отново получи контузия.

Двубоят започна с очакван ранен натиск на шампионите, но при първата контраатака на Тотнъм, която се разви в шестата минута, гостите откриха резултата. Викарио постави началото с избиване след центриране от корнер, след което Хил много добре изведе Кулушеввски, който отправи диагонален пас към Сон. Южнокореецът си поведе с глава, след което стреля и въпреки опита за намеса на Едерсон топката се озова във вратата му.

Само 137 секунди след това Хулиан Алварес центрира от фаул, Холанд, отклони, а Сон засече топката в собствената си врата за 1:1.

Шампионите натиснаха много сериозно и в 13-ата минута Холанд направи невероятен пропуск. Пресата на домакините даде резултат и те отнеха топката, след което Бернардо Силва центрира ниско към норвежеца, който с левия крак просто трябваше да уцели опразнената врата от десетина метра, но стреля встрани.

В 23-ата минута Тотнъм бе много близо до това отново да излезе напред. Бренан Джонсън получи от Ло Селсо и остави Гвардиол зад себе си. Диаш обаче се намеси блестящо и пресече на близката греда подаването на Джонсън. Гредата пък спаси Тотнъм в 30-ата минута след страхотна атака на Сити, завършила с удар на Доку.

Две минути по-късно обратът бе факт. Футболистите на Гуардиола отново разиграха много добре, като Доку и Алварес размениха бързи подавания, след което топката стигна до Фоудън, който направи едно докосване и с второто стреля отблизо до гредата за 2:1.

За втори път гредата помогна на Тотнъм в 35-ата минута след диагонален удар на Алварес. Холанд пък направи втори голям пропуск малко след това, след като прати топката високо над вратата.

В самото начало на второто полувреме Викарио, който преди това бе сгрешил с подаването, направи страхотно спасяване след изстрел на Бернардо Силва.

След това Тотнъм опита да натисне и владееше повече топката, но в атаките на гостите липсваше финалният пас, като Джонсън на два пъти бъркаше във важни моменти.

Сити обаче не показваше нищо от играта си през първото полувреме и бе доста пасивен, докато лондончани придобиваха все по-голяма увереност. Така се стигна до 69-ата минута, когато "шпорите" заслужено изравниха. Дейвис изпревари Холанд в борбата за топката, след което Сон намери Ло Селсо, който стреля от границата на наказателното поле. Топката чукна гредата и влезе във вратата на Едерсон за 2:2.

Няколко минути след това Лос Селсо имаше възможност за пълен обрат, но ударът бе отклонен от Грийлиш в корнер. След това Сити рязко вдигна темпото и енергията, с която пресираше. В 76-та минута Родри направи двойно с Рико Люис и стреля на сантиметри от целта.

В 81-вата минута Бисума сгреши, Родри отне топката и намери отдясно Холанд. Норвежецът центрира ниско, а Грийлиш засече от десетина метра за 3:2.

Тотнъм обаче отново не се предаде и стигна до равенството в 90-ата минута, когато Деян Кулушевски надскочи Аке и нанесе страхотен удар с глава, засичайки центриране на Джонсън отляво. Топката удари напречната греда и влезе във вратата на Едерсон за трети път.

В 95-ата минута домакините избухнаха срещу главния съдия Саймън Хуупър, който спря обещаваща контраатака, при която Грийлиш излизаше сам срещу Викарио. Главният съдия обаче отсъди нарушение срещу Холанд, вместо да даде авантаж. Две минути след това "гражданите" поискаха и дузпа, след като Аканжи падна леко, след като бе задържан за рамото от Скип. Сигнал обаче не последва, а и ВАР не промени решението на главния рефер. Това бе всичко.

Sportal.bg вече и в WhatsApp, елате и вие!

Снимки: Imago