Гол в последните секунди донесе историческа победа за Юве над Монца и изкачи "бианконерите" на върха в Серия "А"

Ювентус победи драматично с 2:1 като гост Монца в първия мач от 14-тия кръг на Серия "А". Адриен Рабио откри за гостите в 12-ата минута, а минута преди това Душан Влахович пропусна дузпа. Домакините успяха да изравнят чрез Валентин Карбони във втората минута на даденото от съдията петминутно продължение, но чрез гол в последните секунди на Федерико Гати (90+4') "бианконерите" изтръгнаха победата. По този начин Ювентус продължи със впечатляващата си поредица и вече има седем победи и само два равни мача в последните си девет срещи, като излезе на върха на Серия "А", с една точка и мач повече пред Интер. Това бе и исторически успех за тима на Масимилиано Алегри, който за пръв път в историята си надделя над този противник в мач от първенството.

Така Ювентус успя да си върне на съперника си за двете шампионатни загуби през миналия сезон с 0:1 и 0:2, в които дори не успя да вкара гол. Монца пък записа първа загуба в последните си пет срещи и временно заема 10-о място в класирането.

Треньорът на домакините Рафаеле Паладино имаше някои кадрови проблеми, като с травми бяха Армандо Ицо, Джанлука Капрари и Самуел Винято, а Алехандро Гомес е наказан заради допинг.

Те играеха във формация 3-5-2, като атаката им водеха Пепин и Патрик Чурия. Самуеле Бириндели, Роберто Галярдини, Матео Песина, Йоргос Кириакопулос и голмайсторът на отбора дотук в Серия "А" Андреа Колпани допълваха халфовата линия на Монца.

Масимилиано Алегри пък не можеше да използва контузените Матия Де Шилио и Тимъти Уеа, както и наказаните заради съответно допинг и нелегални залози Пол Погба и Николо Фаджоли.

Гостите от Торино също бяха избрали формация 3-5-2. Единствената промяна в състава на Юве в сравнение с дербито с Интер (1:1) бе завръщането в защита на Алекс Сандро, който зае мястото на Даниеле Ругани. Атаката на "бианконерите" водеха Душан Влахович и Федерико Киеза, подпомагани от халфовете Андреа Камбиазо, Адриен Рабио, Ханс Николуси Кавилия, Уестън Маккени и Филип Костич.

Срещата започна равностойно, но в 9-ата минута дойде много интересна ситуация в мача. Филип Костич потърси с далечно подаване Андреа Камбиазо, който бе задържан в противниковото наказателно поле от Йоргос Кириакопулос и реферът Микеле Фабри посочи бялата точка. Дузпата за Юве изпълни Душан Влахович, но ударът му бе отразен от стража на Монца Микеле Ди Грегорио, който с невероятна изява успя да избие  в корнер и добавката на сърбина. От последвалия ъглов удар обаче Ханс Николуси Кавилия центрира, а Адриен Рабио се извиси и заби топката в мрежата на домакините - 0:1 за "бианконерите" в 12-ата минута. Домакините опитаха да реагират, но опасен удар на Андреа Колпани в 26-ата минута бе блокиран, а на свой ред в следващата атака Федерико Киеза пробва далечен изстрел, който бе неточен.

Ювентус имаше отлична възможност да удвои аванса си отново след изпълнение на корнер в 34-тата минута, когато центриране на Филип Костич достигна Федерико Гати, който направи невероятен пропуск и стреля в аут. Минута по-късно пък Адриен Рабио пробва силен далечен шут, но той бе избит от Ди Грегорио. В последните секунди на полувремето Роберто Галярдини навлезе опасено и подаде на Данило Д'Амброзио, чийто удар обаче бе блокиран.

В началото на втората част наставникът на домакините Рафаеле Паладино предприе двойна смяна и пусна в игра Дани Мота и Лоренцо Коломбо на местата на Пепин и Самуеле Бириндели. Първите минути обаче отново бяха за тима на Алегри, като на два пъти опасни удари на Киеза бяха блокирани от защитници на Монца. Все пак в 54-тата минута резервата Коломбо имаше нелоша възможност, като получи добра топка и стреля с едно докосване, но бе неточен. Десетина минути по-късно центриране намери Андреа Колпани в отлична позиция, но голмайсторът на Монца не успя да уцели топката. Последваха по-спокойни минути, като Масимилиано Алегри също предприе двойна смяна и пусна в игра Аркадиуш Милик и Данило на местата на Душан Влахович и Ханс Николуси Кавилия. Домакините продължаваха да се затрудняват със създаването на опасности пред Войчех Шчесни, макар и да владееха повече топката и да опитваха натиск.

И когато изглеждаше, че срещата върви към спокойно 0:1 за Юве, последваха взривоопасни моменти в даденото от съдията петминутно продължение на редовното време. Във втората минута от допълнителното време резервата Валентин Карбони пробва далечен шут, който първоначално приличаше на центриране, но шутът заблуди Шчесни и влетя в мрежата на Юве, като хвърли в екстаз домакинските фенове - 1:1. Радостта на Монца обаче бе много кратка, като две минути по-късно направилият отличен мач Адриен Рабио проби отдясно и подаде на Федерико Гати, който бе оставен сам и първоначално не уцели добре топката, но след това със силен шут не остави шансове на Ди Грегорио и донесе драматичната победа на тима си с 1:2.

МОНЦА (3-5-2): Ди Грегорио; Д'Амброзио, Калдирола, Мари; Бириндели, Галярдини, Песина, Колпани, Кириакопулос; Чурия, Пепин

ЮВЕНТУС (3-5-2): Шчесни; Гати, Бремер, Алекс Сандро; Камбиазо, Рабио, Кавилия, Маккени, Костич; Влахович, Киеза

Снимки: Gettyimages