Тотнъм оглави класирането в Англия след трудна победа с човек по-малко като гост

Тотнъм спечели гостуването си на Лутън с минималното 0:1 в мач от осмия кръг на Премиър лийг. “Шпорите” изиграха пореден доста впечатляващ двубой под ръководството на новия си мениджър Анге Постекоглу, като в началото на двубоя създадоха отлични положения за попадения, но в крайна сметка триумфираха след попадение в първите минути на втората част чрез Мики ван де Вен (52’). Представянето на гостите трябва да се отбележи бе още по-впечатляващо от факта, че те играха цяло второ полувреме с човек по-малко, след като Ив Бисума бе изгонен в края на първата част.

Лондончани започнаха двубоя на висока скорост и още в първите пет минути пред Ричарлисон се откриха две отлични възможности за гол, от които той не успя да се възползва. Десният бек Педро Поро също не успя да се възползва от нова отлична възможност в осмата минута, когато той бе изведен отлично от Сон, но стреля покрай вратата.

След 20-ата минута на двубоя гостите започнаха да стават малко по-небрежни в отиграванията си в своята половина, което доведе до няколко половинчани възможности на гостите, които им позволиха да изнесат действията си в малко по-предни позиции. Точно в момента на изтичането на половин час игра отново “шпорите” бяха много близо до откриващо попадение след удар на Деян Кулушевски, но отново отлична намеса на Томас Камински го предотврати.

В 39-ата минута Ив Бисума направи нарушение в средата на терена, което му донесе пети жълт картон и той евентуално трябваше да бъде наказан в следващата среща. От центрирането се получи играчите на Лутън успяха да вкарат попадение на Гулиелмо Викарио, но то бе отменено, тъй като преди Том Локиър да прати топката в мрежата Алая Адебайо бе извършил нарушение срещу Кристиан Ромеро. В добавеното време дойде и една от най-интересните ситуации през тази първа част, когато Ив Бисума направи очевидна симулация пред наказателното поле, което му донесе втори жълт и респективно червен картон за полузащитника.

Домакините от Лутън стигнаха до много добра възможност за попадение още в самото начало на второто полувреме, когато футболистите на “шпорите” опитаха да атакуват, а при контра действията центриране отдясно бе пратено само на няколко метра от голлинията на Викарио, където се оказа Адебайо, но той не успя да нанесе изстрел, а вместо това кълбото се удари в тялото му и излезе в аут.

Гостите от Тотнъм продължиха да се опитват да изнасят играта в предни позиции, макар че бяха с човек по-малко и това даде резултат в 53-ата минута, когато след пореден корнер отново Джеймс Мадисън с брилянтна работа около аутлинията се освободи и подаде към Мики ван де Вен, който реализира за 0:1. Малко след това Алфи Далфи от Лутън пропусна нова възможност да отбележи за своя тим. Възпитаниците на Роб Едуардс опитаха да натиснат, но в голяма част от отиграванията си грешаха в половината на противника, а постепенно сякаш се загуби и енергията в действията им. Гостите успяха и в по-продължителни епизоди от второто полувреме да изнасят топката далеч от своята врата, което също спомогна за постигане на целта.

С тази победа Тотнъм се изкачи на първата позиция в подреждането на Премиър лийг, макар и най-вероятно временно. За “шпорите” това е най-добър актив след осем кръг от 1960-а година наса, като те продължават да нямат загуба. Лутън пък е на 17-ото място в класирането с едва четири точки.

Снимки: Gettyimages