Статистиката показва: Левски трябва да атакува Айнтрахт (Франкфурт) отляво

След като през миналата седмица Левски стигна до заслужено 1:1 срещу Айнтрахт (Франкфурт) в София, българският отбор запазва шансове да елиминира германците по пътя към груповата фаза в Лигата на конференциите. В четвъртък вечер “сините” ще гостуват във Франкфурт и мнозина акцентират върху атакуващите възможности на клуба от Бундеслигата.

Интересът на Пари Сен Жермен към Рандал Коло Муани и очакванията за нападателен футбол от страна на “орлите” само засилва усещането, че отборът от “Герена” ще бъде поставен под напрежение в защита. За да продължи напред обаче, Левски ще трябва и да отбележи поне едно попадение. В тази връзка нека да обърнем внимание какви са слабостите на Айнтрахт по отношение на отбраната.

Платформата Wyscout показва, че слабото място на тима на Дино Топмьолер е в неговата дясна част - т.е. Левски трябва да атакува главно отляво.

Статистическите данни са въз основа на изиграните от отбора досега седем мача - три контроли преди началото на сезона (Щайнбах 2:1, Витес 1:1 и Нотингам Форест 0:0), един двубой за Купата на Германия (Локомотиве Лайпциг 7:0), гостуването на “Васил Левски” срещу “сините” (1:1), както и две срещи от Бундеслигата (Дармщат 1:0 и Майнц 1:1).

Шампионът в Лига Европа за 2022 година най-често губи притежанието на топката сумарно в дясната третина - 37.6%. Обикновено кълбото бива отнето по дясното крило в атака (13.9%), следвано от дясната зона на халфовата линия (13.7%). В центъра на наказателното поле пък футболистите на Айнтрахт губят владението на топката в 12.3% от случаите. Българите трябва да се надяват да играе Ансгар Кнауф, който за 120 минути на терена е загубил топката цели 23 пъти. Младокът, който беше взет от Борусия (Дортмунд), беше на терена в София за около половин час. Изобщо най-много топки пък е загубил Марио Гьотце (49), но за сравнително голям период от време (385 минути).

Логично състезателите от Франкфурт извършват и най-много нарушения във въпросната си дясна третина - цели 41.9% от всички. С 24.2% от фаловете пред всички е дясната част в централната зона, което се обяснява със стремежа веднага атаката на противника да бъде спряна с нарушение, когато преди това кълбото е било отнето. И тук Ансгар Кнауф е сред най-големите грешници с три фала. Пред него е само Джесик Нганкам със средно по 4.4 нарушения за 90 минути. И този футболист изигра около 30 минути на “Васил Левски”, заменяйки Рандал Коло Муани.

Лявата зона на атаката трябва да бъде приоритетна цел за момчетата на Николай Костов, защото освен това в дясната половина на наказателното си поле футболистите на Айнтрахт губят най-много дуели, когато става дума само за наказателното поле.