Balkan Grand Prix 6

Лудогорец пак губи в Европа, кошмарна игра в защита за пореден път провали "орлите"

Лудогорец продължи с лошото си представяне в евротурнирите през този сезон след поражение с 1:2 при гостуването си на Астана в първи мач от третия квалификационен кръг на Лига Европа. Сонко Сундберг откри резултата в 34-ата минута, но с попадения на Жарко Томашевич (40) и Марохин(53) домакините осъществиха пълен обрат.

По подобие на квалификационните кръгове в ШЛ срещу Балкани и Олимпия и днес разградчани се представиха кошмарно в отбрана, а казахстанският шампион имаше куп голови положения. Повечето от тях дойдоха след груби грешки на Франко Русо, който, незнайно защо, остана на терена през целия двубой. Но и неговите съотборници в защита и халфовата линия не показаха нужното за претенциите на "орлите" ниво.

Наставникът на българския тим Ивайло Петев заложи на схема 3-4-3. Сред титулярите стартира ново попълнение Сонко Сундберг, който бе един от тримата централни защитници заедно с Русо и Вердон. Атаката поведе Руан Секо за сметка на Тисера, а по-крилата му партнираха Десподов и Текпетей. В халфовата линия разградчани започнаха с Фон Витри, Пьотровски, Гонзалвеш и Хайстер.

Смяната на схемата не се оказа добра идея и положенията пред Падт започнаха още с началния съдийски сигнал.

Домакините можеха да открият резултата още преди да са изминали 120 секунди игра и това щеше да стане след груба грешка на Русо. Централният защитник на разградчани пробва да изчисти атрактивно с пета центриране отляво, но се размина с топката и тя попадна в непокрития Вороговски. Последва шут от 7-8 метра в напречната греда.

В 13-ата минута казахстанците организираха нова опасна атака. Аймбетов получи отдясно, навлезе в наказателното поле и стреля под ъгъл, но доста неточно.

В 16-ата минута Астана хвана на контраатака Лудогорец и техен футболист се озова очи в очи леко отляво срщу Падт, но стражът на разградчани изби с крак удара на нападателя.

Българският шампион отговори подобаващо секунди по-късно, когато Десподов залъга добре отляво защитник на съперника и центрира. Последва сериозно разбъркване, след което Лудогорец спокойно можеше да открие резултата, но Чондрич спаси фронтален удар от 6-7 метра на Фон Витри.

В 23-ата минута Текпетей завърши с шут от двайсетина метра добра комбинация на "орлите", който излезе в аут.

Така се стигна до 34-ата минута, в която Текпетей бе фаулиран отдясно и Лудогорец получи възможност да центрира в наказателното поле на Астана. С изпълнението се нагърби Десподов, който намери Сундберг в наказателното поле и бившата звезда на Левски вкара с глава.

Малко по-късно Лудогорец на два пъти можеше да получи дузпа, но реферът остана безмълвен. Първо играч на Астана изби с ръка топката при пробив на Десподов. Съдията обаче отсъди корнер. След неговото изпълнение Текпетей бе оставен непокрит и се канеше да отправи удар с глава от 7-8 метра, но бранител на казахстанците го блъсна с ръка в гърба. Ганаецът с право поиска дузпа, но не получи такава.

В 40-ата минута Лудогорец допусна поредна груба грешка в защита. При центриране от фал колебливият Русо изпусна Томашевич и защитникът реализира с глава за 1:1.

В началото на втората част Астана взе инициативата и предвид слабата отбрана на "орлите" домакините бързо вкараха втори гол. Той падна в 53-ата минута, когато Марохин засече с глава центриране отдясно, а Падт не помръдна на голлинията.

Наставникът на разградчани Ивайло Петев реагира моментално и в 57-ата минута пусна Йорданов и Янков на местата на Гонзалвеш и Десподов.

След час игра Астана като по чудо не отбеляза трето попадение след поредна груба грешка на Русо. Испанецът се изхвърли неразчетено на десния фланг и позволи на играч от домакините да нахлуе опасно в наказателното поле. Последва центриране към Дарбо, а нападателят направи по-трудното и не уцели празната врата на метър от голлинията.

В 71-ата минута Лудогорец бе много близо да изравни. Секо стреля от упор с глава след центриране на Русо отдясно, но Чондрич някак изби. Шест минути по-късно Падт отрази два удара в рамките на една атака.

В 81-ата минута Астана пропусна поредна възможност. Русо отново остави човек зад гърба си и само отличната намеса на Падт предотврати попадение. Малко преди това испанецът изчисти топката в гърба на противник в малкото наказателно поле, но този път късметът го покри да не стане виновник за още един гол на Астана.

До краян на срещата Лудогорец пробва някакъв натиск, но той не доведе до реални голови положения и "орлите" ще трябва да наваксват гол паси след седмица на реванша в Разград.

АСТАНА - ЛУДОГОРЕЦ 2:1

0:1 Сонко Сундберг 34
1:1 Жарко Томашевич 40
2:1 Марохин 53

АСТАНА: 93. Чондрич, 6. Вороговски, 7. Ебонг, 13. Ховханисян, 15. Бейсебеков, 17. Аймбетов, 22. Марохин, 25. Урега, 33. Томашевич, 44. Ланчар, 88. Дарбо

ЛУДОГОРЕЦ: 1. Падт, 6. Пьотровски, 8. Гонзалвеш, 11. Десподов, 16. Фон Витри, 22. Русо, 24. Вердон, 26. Сундберг, 37. Текпетей, 44. Хайстер, 99. Секо

Снимки: Startphoto