"Интервюто на Sportal.bg" с Милен Василев

Билсерин Сюлейман завърши пролетта с 4 победи в Run Bulgaria, първо и второ място за Спасови в Бистрица

Петото издание на планинското бягане „Бистрица рън“ – част от веригата RUN BULGARIA се проведе с участието на над 150 бегачи на дистанции 2.5 км и 11.6 км в полите на Витоша. Състезанието отбеляза рекорд в броя на участниците на връх един от най-светлите български празници.

В дългата дистанция убедителен победител стана българският шампион на маратон за 2021-а година – Мирослав Спасов (Атлет – Мездра) следван от съименника си по фамилия и най-добрият от Витоша 100 от 2018-а Александър Спасов (Ихтиман).

Мирослав измина разстоянието за 39:34, а Александър за 40:40. Трети на почетната стълбичка, която традиционно бе от дървени трупчета, се качи Атанас Куцаров (Златен шпайк) с 41:32. Челната шестица при мъжете допълнила Николай Николов (Локомотив – Дряново) 41:55, Румен Стаматов (Тангра – Варна) 46:32 и Велян Кичев (Младост 2012 – Благоевград) – 46:42.

Билсерин Сюлейман (Нови пазар) записа четвърта победа в RUN BULGARIA 2023 след Луковит, Дупница и Видин. Билсерин регистрира време от 47:33 и бе с повече от три минути пред Маринела Цекова (Златен шпайк) 50:59, която спечели на предишния старт от веригата в Поморие.

24 часа след като навърши 51 години ветеранката Милка Михайлова (Дунав – Русе) показа, че още може да бяга по-бързо от младите атлетки и завърши трета с 51:28. След нея бяха Радостина Балова (Златица) – 52:39, Каролина Калибацева (Жулистан) 52:46 и шампионката в спортното ходене Мария Ангелова (Мизия) – 54:00.

Състезанието бе предшествано от изпълнение на песента „Върви, народе възродени“, изпълнен от деца от село Бистрица, което бе домакин на проявата. След старта на дългата дистанция имаше и масово бягане на 2.5 км отворено за всички желаещи.

Наградите в масовия старт връчиха Ирина Войнова и Паолина Петракиева – заместник кметове на район Панчарево, Столична община. Най-добрите шест атлетки получиха парични премии от Николай Гюров – кмет на район Панчарево, а най-добрите шест атлети от Румен Рангелов – директор на състезанието.

Снимка: Антон Узунов