Българинът Кристиан Василев се класира на 5-о място във финала на скиф на Европейското първенство по гребане за мъже и жени в Блед (Словения).
Състезателят на СКГ Академик (София) измина дистанцията от 2000 метра за 6:50.84 минути.
Европейската титла грабна представителят на Нидерландия Леонард Ван Лиероп, който измина дистанцията за 6:46.91 минути.
)
Среброто остана за олимпийския шампион от Токио 2020 Стефанос Дускос от Гърция с време 6:47.87 минути.
Бронзовото отличие извоюва световният шампион от 2022 година Оливер Цайдлер от Германия с 6:48.14.
)
Кристиан Василев стартира мощно с темпо 40 загребвания в минута и премина трети на първата контрола, като изоставаше в класирането само на олимпийския шампион от Токио 2020 Стефанос Дускос от Гърция и световния шампион от 2022 година Оливер Цайдлер от Германия. По средата на дистанцията българският скифьор изостана на 6-а позиция, но не бе далеч от основната група. 500 метра преди финала Кристиан Василев продължи да се движи 6-и. Българинът атакува в последните метри, но стигна само до 5-ото място.
)
„Наистина не мога да повярвам! През цялото състезание исках да остана сред най-добрите, спринтирах на 600 метра преди края и... спечелих. Мелвин Твелар спечели миналата година, тази година е мой ред, може би имаме специален трик!”, заяви новият европейски шампион Леонард Ван Лиероп.
)