Сензацията е факт! Борусия се провали и изпусна титлата в Бундеслигата в последния кръг

Голямата сензация е факт! Борусия (Дортмунд) завърши наравно ключовото си домакинство срещу Майнц с 2:2 в мач от последния кръг на Бундеслигата и по този начин пропусна да спечели шампионската титла, след като преди началото на този кръг те водеха с две точки. Тя отиде в ръцете на Байерн (Мюнхен), като баварците спечелиха трудно със същия резултат в гостуването си на Кьолн

Гостите нанесоха двойния си удар още през първото полувреме, когато Андреас Ханче-Олсен (15’) и Карим Онисиво (24’) отбелязаха своите попадения. Рафаел Гереро (69’) върна надеждите на Борусия, но в крайна сметка играчите на Един Терзич не успяха да вкарат още попадения.

Първата наистина добра възможност за домакините дойде в 7-ата минута, когато след корнер топката стигна до Никлас Зюле, той прати топката към вратата от трудна позиция, но Фин Дамен спаси. Шокиращо, но гостите излязоха напред в резултата още с първото си по-сериозно отиграване в наказателното поле, когато в 15-ата минута Андреас Ханче-Олсен с глава изпревари бранителите и прати в близкия ъгъл ниско доло до крака на Грегор Кобел.

Веднага след изпълнението на център домакините осъществиха атака, Донийл Мален подаде към Рафа Гереро, а той бе съборен в наказателното поле. Съдията първоначално подмина ситуацията Марко Фритц, но бе повикан от ВАР да прегледа ситуацията отново и тогава той преосмисли решението си и посочи 11-метров наказателен удар. Зад топката застана Себастиан Алер, но стреля слабо и даде възможност на Фин Дамен да спаси. Още в следващата минута играчите на Един Терзич поискаха нова дузпа, този път за избутване в пеналта срещу Рафа Гереро.

Играчите на Бо Свенсон нанесоха втори удар в 24-ата минута, когато Жае-Сун Лий проби отляво, след което центрира и там непокрития Карим Онисиво с глава покачи на 0:2 преднината на гостите.

Постепенно случващото се на терена навлезе в едно по-спокойно темпо, а и играта се накъса след нарушения. Футболистите на Терзич се опитваха да запазят контрол и да осъществяват натиск, но той се изразяваше основно в пасове около пеналта. Няколко минути преди края на първта част пък Карим Адейеми получи травма и бе заменен от ветерана Марко Ройс.

Двата тима успяха да си разменят и по още една опасност в последните минути на първата част. Първо добре играещия в този момент Жае-Сун Лий бе на път да излезе очи в очи с Грегор Кобел, но Матс Хумелс се намеси в последния момент и му изби. Почти веднага Юлиан Брант прекрасно премина през един бранител, влезе в наказателното поле, но вместо да подаде към няколкото чакащи играчи в жълто, той реши да стреля и Дамен отново се намеси добре и спаси. В последната минута на даденото продължение пък Мален удари греда след центриране към лявата греда.

Един Терзич опита да вземе мерки още на почивката и на терена се появи Юсуфа Мукоко. Играта обаче бе подновена с нов отличен шанс за Майнц, след като Жае-Сун Лий се озова в добра позиция и стреля, но този път Кобел се намеси и спаси. Домакините продължиха да опитват да променят случващото се на терена, но усилията им стигаха основно около наказателното поле, където се сблъскваха с наситена с играчи стена и взимаха погрешни решения при последния пас или стреляха прибързано.

В 57-ата минута при една от своите контраатаки играчите на Бо Свенсон можеха да стигнат до трети гол, но ударът на Онисиво срещна гредата. На свой ред играчите на Терзич също пропуснаха отлично положение минутка след това, когато центриране на Брант много близо до голлинията бе засечено от Алер, но топката отново не се озова в мрежата. Те направиха още един грандиозен пропуск в 63-ата минута, когато топката бе върната повторно в пеналта, стигна до Мален, но той също не успя да уцели рамката на врата.

Играичите на Борусия Дортмунд в крайна сметка стигнаха до поапдение в 69-ата минута, когато великолепно двойно подаване на границата на наказателното поле между Джовани Рейна и Рафаел Гереро даде възможност на португалеца да стреля много точно и да намали за 1:2. Малко след това Марко Ройс пропусна с глава да възстанови равенството, а след него с нови пропуски се отличиха Алер и Джовани Рейна. Пет минути преди края Матс Хумел с глава също направи пореден шокиращ пропуск, който изправи на крака феновете на “Сигнал Идуна Парк”.

В добавеното време Майнц на няколко пъти имаха страхотни положения за трети гол, но ударите на техните играчи не успяха да намерят вратата. Едно дълго подаване в последната минута на добаевното време намери Алер, той успя да вкара изравнително попадение, но то бе отменено поради засада. В заключителните секунди на срещата Никлас Зюле в крайна сметка успя да възстанови равенството с втори гол, но той се оказа недостатъчен за нещо повече.

Снимки: Gettyimages