Нюкасъл почти стопи надеждите на Евертън за спасение и измести Ман Юнайтед от третото място

Нюкасъл спечели с 4:1 гостуването си на Евертън в мач от 33-ия кръг на Премиър лийг и направи нова солидна крачка към клсирането си в топ 4. С две попадения се отличи Калъм Уилсън (28’, 75’), а другите добавиха Жоелингтон (72’) и Джейкъм Мърфи (81’). Почетното попадение за “карамелите” пък бе дело на Дуайт Макнийл.

Срещата започна двуостро и със сериозна енергия от отборите. В 6-ата минута Доминик Калвърт-Люин се строполи в наказателното поле, но претенциите за дузпа не бяха уважени. Играчите на Еди Хау изглеждаха по-опасни и често изглеждаха доста опасни в противниковата половина.

Точно преди изтичането на час игра Жоелингтон стреля опасно от границата на наказателното поле, но Джордан Пикфорд се намеси. “Свраките” успяха да открият резултата в средата на първата част, когато Жоелингтон направи отличен пробив, влезе в наказателното поле и стреля, Джордан Пикфорд не се намеси добре и изби топката в краката на Калъм Уилсън, а той отблизо направи 0:1.

Домакините стигнаха до попадение на своята сметка в добавеното време чрез Калвърт-Люин, но намеса на ВАР показа, че той е бил в засада и попадението бе отменено. Нюкасъл започна много агресивно и второто полувреме и почти веднага можеше да достигне до ново попадение, но опитът на Джо Уилок бе неуспешен.

Футболистите на Евертън отговориха с няколко добри центрирания, които достигаха своя адресат в пеналта, но отиграванията на играчите в синьо впоследствие не бяха на ниво. Постепенно напрежението на терена се позасили и дори се стигна до леки сблъсъци между играчите след час игра.

В 60-ата минута Шон Лонгстаф се строполи в наказателното поле на “карамелите” след съприкосновение на бранител а неговите съотборници започнаха да протестират бурно в желанието си да получат дузпа. Съдията първоначално подмина техните ръкомахания, но малко след това получи сигнал от ВАР и бе повикан да прегледа ситуацията на монитор. Андре Маринър обаче реши, че първоначалното му решение е било правилно и отново не даде дузпа.

Десет минути след това Джо Уилок стреля много опасно от границата на наказателното поле, но Пикфорд се справи блестящо и спаси. Играчите на Еди Хау обаче стигнаха до второто си попадение две минути по-късно след отличен пробив именно на Уилок отляво, а центрирането му стигна Жоелингтон, който отблизо покачи преднината на 0:2. Футболистите на Евертън сякаш рухнаха след второто попадение и допуснаха ново такова само три минути по-късно, когато отново Калъм Уилсън бе намерен на границата на наказателното поле, а след това с ювелирно изпълнение в горния ляв ъгъл преодоля блестящо Джордан Пикфорд за 0:3.

Домакините все пак направиха плах опит да се върнат в двубоя десет минути преди края на редовното, когато Дуайт Макниийл се възползва от центриране и намали изоставането на своя тим на 1:3. Гостите от Нюкасъл приеха предизвикателството и буквално в следващата си атака на свой ред Александър Исак блестящо намери Джейкъм Мърфи, а той реализира за 1:4. Нюкасъл стигна до ново попадение чрез Фабиан Шер в самия край, но то бе отменено поради засада след намеса на ВАР.

С тази победа футболистите на Еди Хау се върнаха на третата позиция в подреждането със своите 62 точки, но и с равни точки с Манчестър Юнайтед. Ситуацията на Евертън пък става все по-тежка, след като “карамелите” нямат победа в последните пет двубоя. Те имат само 28 пункта и са на предпоследното място в класирането.

Снимки: Gettyimages