Пари Сен Жермен проспа второто полувреме срещу Лион и записа осма загуба през 2023 г.

Отборът на Пари Сен Жермен отстъпи на Лион с 0:1 в мач от 29-ия кръг на френската Лига 1. Попадението за гостите отбеляза Брадли Баркола (56'), който се превърна в истински герой след като влезе в средата на първото полувреме, за да замени принудително контузилия се Амин Сар.

В домакинството си на стадион "Парк де Пренс" парижани записаха осмо поражение от началото на календарната година и второ поредно на свой терен, което запази преднината от само 6 точки пред преследвачите Ланс и Марсилия. Лион пък спечели важни точки, с които запази шанса си за класиране в европесйките клубни турнири през следващия сезон.

За парижани на вратата пази твърдия титуляр от началото на сезона Джанлуиджи Донарума, а в халфовата линия се открояваше името на четвъртия в света Ашраф Хакими. Очаквано, нападателното дуо бе в традиционен състав Килиан Мбапе и Лионел Меси, който тази вечер записа своя мач номер 50 в Лига 1 с фланелката на Пари Сен Жермен.

За лионци пази Антони Лопеш, който стоя под рамката на вратата за 23-и път в Лига 1 от началото на сезона. В защитата се забелязваше солидното присъствие на бронзовия медалист от Мондиал 2022 - Деян Ловрен. Халфовата линия пък бе подсилена от Тиаго Мендеш, а на върха на нападението бяха Раян Черки, Александре Лаказет и Амин Сар.

Срещата започна с известно закъснение поради напълно комична причина. Съставът на Лион закъсня да се появи на време, защото шофьорът на автобуса е минал по грешен път. После возилото попаднало на място, от което трудно се измъкнало и така щабът на гостуващия тим стигнал до стадион "Парк де Пренс" една идея по-късно, което наложило и забавянето на мача. Той трябваше да старитра по план в 21:45 българско време, но в действителност това стана малко повече от 10 минути по-късно.

Очаквано Пари Сен Жермен започна по-силно мача и само след 4 минути игра стигна до голово положение. Витиня овладя в наказателното поле и стреля, но ударът му мина над напречната греда.

След това срещата мина под знака на пресата, която домакините осъществиха пред пеналтерията на съперника. До голово положение се стигна отново в 10-ата минута, когато Лионел Меси  чукна топката с пета и изведе Килиан Мбапе, който напредна, но стреля неточно.

Междувременно феновете по трибуните сътвориха истинско шоу с трансперанти и димки, които в един определен период от началните минути на мача затрудниха видимостта.

Около четвърт час след началото стана и първото интересно положение в половината на парижани. Ел Чадаил Бичиабу извърши грубо нарушение в близост до наказателното поле на домакините и получи жълт картон. Последвалото центриране обаче бе разочароващо. Няколко секунди по късно и Тиаго Мендеш имаше изгодна възможност пред себе си, но не се възползва достатъчно, за да стреля точно и да открие резултата.

В 22-ата минута бе извършена първата смяна. Амин Сар трябваше да напусне терена принудително и бе заменен от Брадли Баркола.

В 25-ата минута Лион получи нова изгодна възможност от статично положение, което бе разочароващо и даде шанс на домакините да организират светкавична контраатака. Меси се озова пред наказателното поле на съперника, но Тиаго Мендеш го спря хладнокръвно.

В 32-ата минута Лион пропиля поредното статично положение след зле изпълнен корнер, който бе избит, но след това гостите овладяха топката и за няколко секунди опитаха да упражнят преса пред наказателното поле на парижани, но не успяха да отправят опасен удар.

В 38-ата минута стана опасно за Пари Сен Жермен. Домакините приложиха отново преса в половината на съперника, която се пропука и Лион организира контраатака, при която в собственото си наказателно поле вратарят Донарума събори противниковият играч, който напредваше.

При изпълнението на наказателния удар обаче гостите за пореден път демонстрираха, че им липсва хладнокръвие и умение при изпълнението на статични положения и Лаказет нацели гредата, а при добавката друг играч на гостите прати топката в аут.

Малко преди края на полувремето парижани натиснаха отново. Тогава Витиня и Меси бяха замесени в интересни положения за домакините, но не успяха да реализират попадение.

В добавеното време домакините имаха претенции за дузпа, защото твърдяха, че топката се отбила в ръката на Деян Ловрен, но съдията не бе съгласен с тях и отсъди само корнер, от който не последва нищо.

Така първото полувреме предложи здрава битка, интересни положения, но не и голове.

Изненадващо, второто полувреме не започна на високо темпро, както завърши първото, а двата отбора преминаха в режим на дебнене. Парижани опитаха да пресират съперника, но бяха много по-мудни.

Така те се пропукаха при изпълнението на един корнер в 51-ата минтуа и Лион организира контраатака, от която също не произлезе нищо опасно и не се стигна до застрашителен удар.

След това играта се пренесе в центъра на терена, където нямаше подчертано надмощие на някой от отборите.

В 56-ата минута Пари Сен Жермен горчиво съжали за изпуснатата инициатива, защото Лион откри резултата. След продължителен натиск Лионци навлязоха в наказателното поле и Брадли Баркола нанесе решаващия удар.

Парижани реагираха светкавично и веднага наложиха пресата си пред вратата на Лион, но добре организираната защита на съпреника не им позволи да нанесат удар мигновенно.

Желанието на домакините да изравнят отвори сериозно постъпите към вратата им и Лион неколкократно направи опсани слизания, които обаче не завършваха често с удар.

Обстановката се изнерви и в 71-ата минута при изпълнението на един тъч Мбапе опита да пробие по фланга, но бе съборен. Парижани не се възползваха от статичното положение и резултатът остана непроменен.

Пари Сен Жермен нататък в мача пресираше Лион в тяхната половина, но така и не успяваше да приложи необходимата доза креативност, с която да създаде положение, което да реализира. С времето дори гостите успяха да отнемат топката и за известен период от време да пренесат събитията около центъра на терена.

В 89-ата минута Мбапе проби и опита да центрира, но бранител на Лион изби в корнер. При последвалото изпълнение парижани овладяха топката и Меси отправи коварен удар от границата на наказателното поле, но Антони Лопеш се хвърли в долния десен ъгъл и със сетни усилия изби в нов корнер.

В продължението парижани отново организираха опасна атака, която не доведе до нищо. Халфовете направиха всичко по силите си да организират стойностна актака, която бе завършена със слаб шут от Мбапе и в крайна сметка Мендеш улови, за да узакони успеха на Лион.

Загубата бе втора поредна за Пари Сен Жермен пред своя публика, а Лион записа победа след суша от три поредни равенства.

Снимки: Gettyimages