Празненства във Велико Търново за 100-годишнината на Етър

Йоханес Лампартер завоюва Световната купа по ски-северна комбинация

Австриецът Йоханес Лампартер спечели Световната купа по ски-северна комбинация. Той завърши 11-и в старта в Лахти (Финландия), но това му беше достатъчно, за да вземе Големия кристален глобус.

Лампартер беше едва 24-и след ски скока от голяма шанца и също като четирикратният носител на трофея Ярл Магнус Рийбер (Норвегия) имаше лош късмет с трудните условията.

Рийбер беше трети в скоковете зад естонеца Кристиан Илвес и японеца Риота Ямамото, но завърши с 23:58.0 минути ски бягането на 10 километра и стигна до успеха. Норвежецът е в добра форма напоследък, след като пропусна твърде много състезания поради заболяване по-рано през сезона.

21-годишният Лампартер завърши 11-и, но това му беше достатъчно да спечели Световната купа за първи път, след като беше втори след Рийбер миналия сезон.

Световният шампион от 2021-а дори не е бил роден последния път, когато австриец спечели Световната купа в комбинацията чрез Феликс Готвалд през 2001 година.

"Това е лудост, една моя детска мечта се сбъдна. Надявам се този успех да мотивира младите австрийски спортисти", каза той пред ZDF.