Мбапе записа името си в историята на ПСЖ в трилър с Нант

Пари Сен Жермен измъкна нова важна победа в похода си към титлата в Лига 1. Шампионите надделяха с 4:2 над Нант в домакинството си от 26-ия кръг. Домакините на "Парк де Пренс" поведоха рано с два гола, дело на Лионел Меси в 12-тата и автогол на Жауен Хаджам в 17-ата. След това обаче настъпи отпускане в редиците им и гостите се върнаха в мача чрез Людовик Блас в 31-вата и Игнасиус Ганаго в 38-ата минута. През втората част обаче парижани все пак успяха да изковат успеха с голове на Данило в 60-ата и Килиан Мбапе в 92-рата минута, а попадението на френския национал го направи най-резултатният футболист в историята на ПСЖ с 201 гола, изпреварвайки досегашния лидер в тази класация Единсон Кавани.

Кристоф Галтие продължава да има доста проблеми с контузени играчи, като най-съществено изглежда отсъствието на Неймар. Така в атака той заложи на Лионел Меси, Килиан Мбапе и Уарен Заир-Емери. В средата на терена пък си партнираха Витиня, Данило и Фабиан Руис.

Гостите пък излязоха с Игнасиус Ганаго като таран и зад гърба му Людовик Блас. Триото в средата на терена бе съставено от Флоран Моле, Муса Сисоко и Самуел Мутусами.

ПСЖ започна по-настъпателно и в 12-ата минута стигна и до откриване на резултата. Нуно Мендеш опита центриране отляво, топката рикошира в защитник и се озова на пътя на Лео Меси, който от движение я насочи във вратата.

Само пет минути по-късно резултатът бе удвоен. Нуно Мендеш стреля опасно, ударът му бе отразен от Албан Лафонт, но топката се отклони в краката на съотборника му Хаджам, който не реагира добре и си отбеляза автогол.

След втория гол ПСЖ започна да се забавлява и в 20-ата минута Меси опита технично да прехвърли вратаря на съперника, но той внимаваше и улови.

Нант обаче успя да се върне в мача в 31-вата минута с много интересен гол. Людовик Блас напредна по левия фланг и вместо да центрира опита силен шут от малък ъгъл, като хвана Донарума неподготвен и топката се озова във вратата за 2:1.

Две минути по-късно събитията отново се пренесоха пред другата врата, където домакинтите размениха няколко двойни подавания пред наказателното поле, а след като топката се озова в Меси той отправи бомбен удар, който прелетя на сантиметри над гредата.

В 36-ата минута Донарума отново не бе много сигурен при опасен изстрел на Моле, но все пак успя да попречи на топката да посети вратата му за втори път.

В 38-ата минута след центриране от корнер Ганаго отклони топката на първата греда и Кастелето отблизо я довкара във вратата за 2:2. В крайна сметка голът бе записан на сметката на Ганаго, тъй като се оказа, че топката е преминала голлиинята, преди Кастелето да играе с нея.

Втората част отново започна с натиск на домакините, които обаче трудно стигаха до голови положения. В 58-ата минута Витиня стреля от дистанция, но без особено да затрудни Лафонт.

В 60-ата минута ПСЖ все пак стигна до трети гол. Мбапе с елегантно центриране намери Данило в близост до вратата, а той с глава бе безгрешен и отбеляза за 3:2.

Три миунти по-късно домакините получиха и дузпа в своя полза. Хаджам задържа откъсващия се в наказателното поле Мукиеле и реферът не се поколеба за посочи бялата точка. Мбапе вече бе взел топката да изпълни наказателния удар, но след разглеждане с ВАР се оказа, че нарушението е извън границите на пеналта и дузпата бе отменена. Меси стреля от фаула, но Лафонт с блестяща намеса опази вратата си.

В 74-тата минута Мбапе бе много близо до гола, след като изстреля страхотна "тупалка" от близо 30 метра, а кълбото "облиза" гредата. Минута по-късно Лафонт отново трябваше да се намесва решително след удар на Заир-Емери

В 77-ата минута Меси мина през няколко играчи на съперника и стреля към вратата, но Лафонт внимаваше и отново спаси уверено.

В ответната атака Нант стигна до най-добрата си възможност за втората част, като удар на Ганаго профуча опасно близо до вратата.

В 89-ата минута Мбапе поулчи шанс да стреля към вратата на съперника от фаул, но твърде слабо, за да затрудни вратаря Лафонт.

В добавеното време на мача Мбапе имаше втора възможност да се разпише и този път не сгреши. той бе намерен около точката на дузпата от Тимоти Пембеле и прати топката в мрежата за крайното 4:2, записвайки името си със златни букви в историята на ПСЖ с рекордния си 201-ви гол.

Така Пари Сен Жермен събра актив от 63 точки и дръпна с цели 11 пред втория Марсилия, който е с мач по-малко. Нант остава на 13-тата позиция с 28 точки до момента.

Битката започна!
Докажи, че познаваш шампионата на Стария континент и спечели посещение на мистичния Анфийлд!