Спартак (Вн) устиска победата срещу Ботев (Вр) и продължава да мечтае за оцеляване

Спартак (Варна) стигна до изключително важна победа над Ботев (Враца) в мач от 21-ия кръг от efbet Лига. “Соколите” се наложиха с 2:1 у дома и стигнаха до първия си успех от 9 мача насам. Жоао Марио (22’) и Иван Йорданов (60’) дадоха аванс на домакините, а Браян Переа (67’) върна едно попадение за гостите, което обаче се оказа недостатъчно. Така Димитър Димитров постигна първа победа в официален мач начело на Спартак, който може да се окаже изключително важен в битката за оцеляване, тъй като е постигнат срещу пряк конкурент за оставане в елита.

Двата тима стартираха равностойно срещата, като домакините опитваха да организират повече атаки, които обаче не доведоха до нищо. В 15-ата минута Фигейредо се пробва да финтира противников футболист на границата на собственото си наказателно поле, но изгуби топката. За щастие на вратаря на варненци обаче бързата и навременна намеса на Роберто Хименес предотврати опасността.

В 18-ата минута Лерой Микелс отправи истински снаряд от далечно разстояние. За негово нещастие топката нацели напречната греда и го лиши от отбелязването на изключително красиво попадение. Малко по-късно Иван Йораднов опита удар от границата на наказателното поле след подаване по земя от пряк свободен удар, но и този път неточно.

Натискът на варненци даде резултат в 22-ата минута. Добра акция отдясно между Родни Антуи и Александър Белоусов доведе до това топката да бъде центрирана от молдовеца по земя към наказателното поле. Там около точката за изпълнение на дузпа Жоао Марио успя да нанесе удар, с който да прониже вратата на Краси Костов - 1:0.

В следващите минути Спартак се прибра в своята половина, като не позволяваше на врачани да организират по-опасни атаки. Иначе в 30-ата при едно от бързите нападения на “соколите” Антуи предпочете да стреля от дистанция, вместо да потърси разиграване със съотборник, което се оказа грешното решение. Малко по-късно Виктор Митев шутира от въздуха от доста голямо разстояние, но Краси Костов без проблем улови.

До края на полувремето Спартак организира още една добра атака, след която обаче Балоусов не успя да нанесе удар. Така след първите 45 минути “соколите” се оттеглиха с аванс на почивката от 1 гол.

Второто полувреме започна с повече агресия и настойчивост от страна на гостите. В 53-ата минута Браян Переа бе изведен сам срещу Фигейредо, но си пое прекалено дълго топката и вратарят на “соколите” успя да улови.

В 60-ата минута обаче Спартак сложи сякаш точка на спора. Иван Йорданов проби отдясно и навлезе в наказателното поле. Там обаче топката бе спряна от Том Рапнуи, който игра с ръка. Защитникът на Ботев сякаш очакваше сигнал за дузпа и обърна гръб на кълбото, което позволи на Йорданов да мине покрай него, да овладее топката, да се озове очи в очи с Краси Костов и да вкара за 2:0.

7 минути по-късно врачани се върнаха в двубоя. Хубав диагонален пас намери Рапнуи, който спринтираше отляво. Последва хубаво центриране към наказателното поле, където Браян Переа засече и вкара за 2:1.

В 70-ата минута Фигейредо се наложи да се намесва след удар с глава на Антонио Георгиев. Натискът на отборът от Враца в последните минути се засилваше и в 80-ата минута Момчил Цветанов, който се появи от резервната скамейка, не успя да засече опасно остро центриране.

До края на двубоя Ботев натисна своя съперник, но защитата на Спартак не допусна сериозни положения и така "соколите" стигнаха до успеха. С тези три точки варненци събират в актива си 12 пункта, като се доближават до горните позиции. Ботев е с 19 на 12-ата позиция.

СПАРТАК 2:1 БОТЕВ

1:0 Жоао Марио (22)
2:0 Иван Йорданов (60)
2:1 Браян Переа (67)

Стартови състави:

Спартак (Варна): 31. Кристиано Фигейредо, 17. Александър Белоусов, 3. Бен Карамоко, 66. Александър Цветков, 11. Виктор Митев, 22. Роберто Хименес, 82. Иван Йорданов, 8. Ивайло Климентов, 47. Родни Антуи, 7. Лерой-Жак Микелс, 23. Жоао Марио;

Ботев (Враца): 76. Красимир Костов, 4. Луиз Соарес, 6. Антонио Георгиев, 15. Мирослав Маринов, 17. Чавдар Ивайлов, 19. Браян Переа, 20. Меси Биатомусока, 23. Браян Мендоса, 28. Клери Сербер, 30. Петко Ганев, 37. Том Рапнуи.

Снимки: Startphoto