Виктория Радева спечели шахматната титла на България при жените, шампионът при мъжете Кирил Георгиев допусна загуба в последния кръг

Виктория Радева от пловдивския клуб Марица спечели титлата от Държавното първенство по класически шахмат за жени, което се проведе в столичния Гранд хотел "Милениум". При мъжете шампион стана Кирил Георгиев от клуб Ан Пасан, като гросмайсторът си осигури златото още в предпоследния осми кръг в събота. Това бяха и първите държавни първенства за мъже и жени след началото на пандемията от КОВИД-19.

При жените първенството се оказа изключително равностойно и драматично. Водачеството се сменяше всеки кръг след шестия, като последователно начело бяха международен майстор Ива Виденова-Куляшевич (Елит), фиде майстор Белослава Кръстева (Шах XXI), фиде майстор Надя Тончева (Левски). Всяка от тях губеше партията в кръга, преди който оглавяваше класирането. Така шампионската титла стана притежание на гросмайстор Виктория Радева, постигнала 6.5 точки, благодарение на победата в личната среща с Белослава Кръстева. С 6 точки бронзът завоюва Надя Тончева, а на крачка от почетната стълбица със същия актив останаха международен майстор Елица Раева (Пристис) и Ива Виденова-Куляшевич.

Титлата при мъжете стана притежание на Кирил Георгиев, който допусна единственото си поражение в турнира в последния кръг от гросмайстор Мартин Петров от ШК Елит. Дългогодишният национален състезател обаче единствен завърши с 6,5 точки. На второ място се класира международен майстор Нургюл Салимова от ШК Бургас 64. Първата дъска на женския олимпийски отбор на България доказа, че може да се сражава успешно и срещу най-силните мъже у нас и постигна 6 точки. Със същия актив, но по-лоши допълнителни показатели, бронзът стана притежание на гросмайстор Момчил Петков от Енергия Добрич. Мартин Петров остана четвърти, въпреки победата си в последния кръг над шампиона.

"Българска федерация по шахмат 2022 е изключително удовлетворена както от нивото на шампионатите, така и от прекрасните условия, предоставени им от спонсора, като съвместното сътрудничество има потенциал да доведе до просперитет за този изключително популярен спорт у нас", изтъкна председателят на федерацията Васил Антонов при награждаването на призьорите.

Наситеният шахматен календар продължава от 1 февруари с шампионатите на страната до 20 години.