Футболистите от националния отбор на Иран се надяват да спечелят уважението на своите сънародници с представянето си на Световното първенство, а също така и да бъдат техният глас. Защитникът Ехсан Хаджсафи говори на пресконференция преди мача с Англия от група В на Мондиал 2022, но освен за футбола, трябваше да разкаже и за трудните условия за обикновените хора.
Повече от два месеца продължават протестите в Иран, предизвикани от смъртта на 22-годишна жена, която беше задържана от нравствената полиция на страната и след това почина. Тези протести създадоха едно от най-сериозните предизвикателства към местните духовни лидери от Ислямската революция през 1979-а година насам.
Според Хаджсафи, който играе за гръцкия гранд АЕК (Атина), безспорно ситуацията в Иран не е добра и се надява националният отбор да победи Англия и да донесе малко щастие на хората. Но самият той, националите, а и други спортисти от тази страна, вече изразиха подкрепата си за обикновените хора, които страдат.
"Трябва да приемем, че условията в нашата страна не са подходящи и нашите хора не са щастливи", каза той на пресконференцията преди мача c англичаните. "Ние сме тук, но това не означава, че не трябва да сме техният глас. И не бива да се говори, че не ги уважаваме. И точно това е важното – трябва да се борим, да вкарваме голове и да обърнем внимание върху Иран. И много се надявам, че условията ще се променят съобразно очакванията на хората".
Върховният политически и религиозен лидер на страната аятолах Али Каменей заяви вчера, че "враговете" на Иран досега не са успели да свалят правителството, но имат нови номера и могат да мобилизират нови свои поддръжници. Което се виждало и в университетите, където протестите продължават.
Иранският национален отбор, известен с прозвището Team Melli, беше под светлината на медийното отразяване точно преди началото на Световното първенство. Очакваше се самите футболисти да използват големия спортен форум като платформа, на която да демонстрират солидарност с протестите.
Причината за протестите избухнаха след като Махса Амини – иранска гражданка от кюрдска националност, беше задържана от нравствената полиция за носене на неподходящи дрехи. Правителството на Иран твърди, че чуждестранни агенти подклаждат протестите.
Според активистката новинарска агенция HRANA 402 протестиращи са били убити по време на безредиците към петък, включително 58 непълнолетни. HRANA съобщи, че 54 членове на силите за сигурност също са били убити и повече от 16 800 души са арестувани.
Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.
Снимки: Imago