Елжана Таниева от Казахстан поведе в класирането за многобоя преди групата на фаворитките

Елжана Таниева от Казахстан поведе в класирането на финала на многобоя при жените след първата група на 39-ото Световното първенство по художествена гимнастика в "Арена Армеец" в София.

Таниева игра най-стабилно от деветте грации в група В и събра сбор от 121.000 точки. Тя получи оценки 29.700 на обръч, 32.850 на топка, 31.650 на бухалки и 26.800 на лента. Така в най-лошия случай тя ще завърши на девето място в крайното подреждане.

Втора до момента е унгарката Фани Пигницки със 120.300 точки (30.950, 31.100, 30.150, 28.100), а трета се нарежда Евита Грискенас (САЩ) със 119.950 точки (31.900, 29.550, 29.700, 28.800).

Днес първите 18 гимнастички от квалификациите започват от нула и ще се борят за абсолютната световна титла и за три олимпийски квоти. Те ще изиграят по четири съчетания. Надпреварата в група А започва в 17.15 часа, а в нея е и 17-годишната българка Стилияна Николова. Тя вече спечели три сребърни медала на финалите на обръч, бухалки и лента при дебюта си на Световното първенство.

Николова зае второ място в квалификациите за многобоя след италианката София Рафаели. Тя е със стартов номер 2 и първо ще играе на топка.

Първите три гимнастички в многобоя ще спечелят квоти за Игрите в Париж 2024.