Нюкасъл опря Ман Сити до стената, но шампионите се спасиха от загубата в 6-голов спектакъл

Манчестър Сити бе много близо до това да усети вкуса на загубата за първи път от началото на новия сезон във Висшата лига, след като изоставаше с 1:3 в гостуването си на Нюкасъл. В крайна сметка шампионите показаха характер и си тръгнаха с точка от „Сейнт Джеймсис Парк“, след като тази истинска класика от Премиър лийг завърши при резултат 3:3. Илкай Гюндоган откри резултата още в петата минута, но до почивката „свраките“ направиха пълен обрат с голове на Мигел Алмирон (28') и Калъм Уилсън (39'). В 54-тата минута Киърън Трипиър вкара трети гол за Нюкасъл, но това не бе достатъчно за победа на домакините, защото Ерлинг Холанд (60') и Бернардо Силва (64') изравниха резултата. Така двата отбора продължават без загуба, като шампионите са със седем точки след първите три кръга, а „свраките“ имат 5 пункта. Арсенал пък остава единственият тим с пълен актив.

Еди Хау не бе направил никакви промени в сравнение в двубоя с Брайтън през миналия уикенд. Райън Фрейзър и Емил Крафт бяха включени в групата, но останаха на пейката за началото.

Джосеп Гуардиола заложи на доста необичайна двойка централни защитници – Джон Стоунс бе партньор на Нейтън Аке, а Рубен Диаш остана сред резервите. Бернардо Силва замени Рияд Марез на дясното крило на атаката на „гражданите“.

Шампионите взеха аванс още в петата минута. Гюндоган отправи дълго подаване към Бернардо Силва, който доста време задържа топката около наказателното поле на домакините, след което с прецизно и меко подаване намери отново Гюндоган. Германецът бе оставен сам, овладя спокойно и стреля покрай Поуп. В десетата минута Холанд намери с чудесно подаване Де Бройне, който обаче не успя да нанесе добър удар от малък ъгъл и Поуп спаси.

В 16-ата минута Поуп отново се намеси, след като спаси шут на Фоудън, който излезе зад гърба на Трипиър. Само две минути след това Нюкасъл пропусна страхотна възможност да изравни резултата. Сен-Максимен намери много добре Алмирон около точката за дузпа. Парагваецът обаче не успя да намери целта от прекрасна позиция и прати топката над вратата.

Гуардиола трябваше да направи принудителна смяна в 21-вата минута, тъй като Аке получи разтежение. Диаш влезе на мястото му.

Нюкасъл започна да играе все по-добре и да създава все повече напрежение пред вратата на Едерсон. Сен-Максимен тормозеше сериозно Уокър по десния фланг. Именно французинът проби за пореден път много добре в 28-ата минута, след което центрира, а Алмирон засече и прати топката във вратата. Първоначално попадението бе отменено, тъй като страничният рефер вдигна засада. След намесата на ВАР обаче голът правилно бе зачетен.

В 38-ата минута Алмирон можеше да направи пълен обрат. Едерсон излезе извън наказателното поле, за да пресече едно дълго подаване към него. Парагавецът чукна топката встрани от стража, след което от малък ъгъл опита да стреля към опразнената врата, но Кансело блокира изстрела. Въпреки това обратът стана факт минута по-късно, когато Сен-Максимен отново направи страхотен рейд, след което намери Уилсън, който с много техничен удар с външен фалц стреля покрай Едерсон.

В добавеното време Джон Стоунс като че ли удари с лакът Фабиан Шер в наказателното поле на Сити при борба за една висока топката. Главният рефер не видя нарушение, а ВАР пък не видя основание да коригира решението му.

В 52-рата минута Холанд се измъкна от Шер след страхотно първо докосване, след което стреля към далечния ъгъл. Поуп успя да отклони леко топката, която впоследствие срещна гредата.

Две минути по-късно преднината на Нюкасъл вече бе от два гола след изключително изпълнение на Трипиър от пряк свободен удар.

Много бързо обаче Холанд върна Сити в мача. „Гражданите“ изпълниха късо корнер, след което топката бе центрирана към далечната греда, където Родри свали с глава, а норвежецът засече отблизо от въздуха. Много скоро след това Холанд излезе очи в очи с Поуп, но стражът на Нюкасъл се намеси блестящо и спаси. Натискът на Сити обаче ставаше все по-силен и в 64-тата минута Бернардо Силва получи брилянтен пас от Де Бройне, който го изведе зад отбраната, и стреля покрай Поуп за 3:3.

В 74-тата минута Трипиър получи директен червен картон за нарушение срещу Де Бройне в центъра на терена. След намесата на ВАР обаче главният рефер Джарет Джилет бе привикан да изгледа повторение на ситуацията и той промени решението си, отмени червения картон и го замени с жълт, което изглеждаше като по-правилната санкция.

Няколко минути след това Холанд пропусна да направи пълен обрат, след като от границата на вратарското поле, стреля над вратата.

В 88-ата минута Поуп отново се намеси блестящо, за да запази точката за своя отбор, след като успя да изпревари Гюндоган.

Снимки: Imago