Националките U16 с първа грешка на Европейското

Българският национален отбор по баскетбол за момичета до 16 години загуби от Турция с 65:72 (26:15, 5:20, 17:21, 17:16) във втория си мач от Европейското първенство в тази възраст, дивизия Б, което се провежда в Подгорица, Черна гора.

Това бе първо поражение на шампионата за състава, воден от селекционера Таня Гатева. България и Турция вече имат равен актив от по една победа и една загуба във временното класиране в група Б, като делят второ-трето място. Лидер е отборът на Черна гора с две победи, а последната позиция с две поражения заема тимът на Норвегия.

В последния си двубой от групата във вторник (23 август) българките ще се изправят срещу домакините, а туркините ще играят срещу баскетболистките на Норвегия, след което ще станат ясни двата отбора, които се класират за четвъртфиналите.

Българките започнаха уверено и поведоха с 26:15 след първите 10 минути. Последва много слаба втора четвърт, в която националките отбелязаха само 5 точки и Турция поведе с 35:31 на почивката. Две минути след подновяването на играта България изравни и за кратко излезе напред в резултата, но до края на третата част туркините отново взеха превес и дръпнаха с 56:48. До края съперникът запази водачеството си и стигна до първия си успех на първенството.

Деница Манолова беше най-полезна с 25 точки и 11 борби, а Моника Борисова завърши с 13 точки, 6 борби и 6 асистенции.

За Турция с 23 точки и 4 борби се отличи Еслем Гюлер.