Тиери Нювил поведе в Белгия

Големият фаворит в рали „Ипр Белгия” Тиери Нювил с Хюндай излезе начело в класирането на деветия кръг от WRC днес, но това стана едва в края на първия ден на състезанието. След първите 8 етапа Нювил има аванс от 2,5 секунди пред Ойт Танак (Хюндай) и 13,7 секунди пред Елфин Еванс (Тойота). Нювил спечели миналата година белгийското рали при дебюта му в WRC.

Първият ден на ралито, който мина на мокри трасета и с периодични превалявания се оказа драматичен за лидера в световния шампионат Кале Рованпера с Тойота. Финландецът спечели първата отсечка и оглави класирането, но катастрофира във втората, на около 10 километра след старта и отпадна.

От втората отсечка до обедната сервизна зона в Ипр след четвъртия етап водачеството пое Еванс, но той не успя да се откъсне пред Танак и Нювил, които бяха на 2,3 и 8,8 секунди след него.

За вторите минавания на отсечките днес дойде и атаката на Танак и Нювил, които започнаха да притискат Еванс. Танак спечели петия етап, а след него авансът на Еванс пред естонеца се сви на 1,1 секунди и Нювил се доближи на 7,6 секунди от лидера.

Рованпера: Излетяхме заради грешка в записките

Последваха две поредни етапни победи на Нювил и той поведе след седмата отсечка с 0,6 секунди пред Танак и 0,7 пред Еванс, който отстъпи на трето място. В последната отсечка за деня отново Нювил беше най-бърз и това фиксира разликите в края на деня, като Еванс закъсня с 1 минута за старта на етапа и получи наказание от 10 секунди. Иначе щеше да е доста по-близо до двамата водачи.

Другият голям губещ в първия ден днес освен Рованпера беше Адриен Фурмо (М-Спорт Форд), който в един от етапите беше хванат от силен дъжд малко преди края на отсечката и отстъпи от 4-о на 8-о място преди обедния сезрив.

Слух: Танак напуска Хюндай?

Във WRC2 лидер е водачът в белгийския рали шампионат Стефан Лефевр (Ситроен), който има 15,5 секунди аванс пред световния шампион в категорията Андреас Микелсен (Шкода) и 28,6 секунди преднина пред Йоан Росел (Ситроен).

Снимки: Gettyimages