България U16 победи Норвегия на Европейското

Българският национален отбор по баскетбол за момичета до 16 години победи Норвегия с 91:49 (25:15, 22:9, 29:11, 15:14) на старта на Европейското първенство в тази възраст, дивизия Б, което започна днес в Подгорица, Черна гора.

В следващия си двубой от група "Б" българките ще се изправят срещу състава на Турция в събота (20 август), а във вторник (23 август) им предстои среща с домакините.

Воденият от селекционера Таня Гатева тим доминираше през целия сблъсък срещу норвежките и още в първата четвърт натрупа 10 точки аванс - 25:15. Серията на националките продължи до 34:15 в следващите три минути, а на почивката резултатът бе 47:24. Баскетболистките на Норвегия не намериха начин да се противопоставят на българския състав и преди последната част изоставаха с 35:76. Българките отстъпиха в борбата под коша, но бяха по-ефективни при стрелбата и направиха много по-малко грешки от съперника. Най-голямата разлика в двубоя достигна 43 точки.

Деница Манолова беше най-полезна за България с 16 точки, 7 борби и 8 асистенции. Моника Борисова добави 14 точки, 3 борби и 8 асистенции, а Елена Драгоева звърши с 13 точки, 3 борби и 3 асистенции за успеха. За отбора на Норвегия най-резултатна бе Лина Хьонси Бланко със 17 точки и 7 борби.

Снимка: БФБаскетбол