България U16 прелетя към четвъртфиналите на Европейското

Националният отбор на България по баскетбол за момчета до 16-годишна възраст продупчи билета си за четвъртфиналната фаза на Европейското първенство в Дивизия “Б” в София. Възпитаниците на Юлиян Аладжов постигнаха третата си поредна победа на шампионата, след като надиграха връстниците си от Чехия с убедителното 87:64 (18:17, 19:13, 23:8, 27:26) в столичната зала “Универсиада”.

По този начин “лъвчетата” превзеха първото място в своята група “B”, където са непобедени с три победи от три мача, което им позволи да си осигурят предсрочно класиране към елиминационната фаза. На втора позиция е Исландия с 2-1, трета е Чехия също с 2-1, а на последните две места са Швейцария и Люксембург, които все още нямат успех в турнира.

Утре от 18:15 часа българският тим завършва участието си в груповата фаза с двубой срещу Люксембург в "Универсиада".

Още в средата на първата четвърт България U16 успя да се измъкне с аванс от седем точки напред при 16:9 след отлични отборни изяви на тима в двете фази на играта. Чехите обаче наваксаха пасива си по възможно най-бързия начин и предизвикаха смяна на водачеството до края на първата четвърт при 16:17. Кош на Александър Гавалюгов в самия край на периода сложи точка на спора за откриващите десет минути, като по този начин “трикольорите” взеха аванс от точка при 18:17.

Все пак двата тима бяха равностойни през по-голямата част от втората четвърт, но отличната защита на “лъвчетата” даде резултат в последните три минути, в които селекцията на Юлиян Аладжов нанесе серия от седем безответни точки, за да се измъкне напред при 37:30. Ключова за крайния изход бе третата част, в която българският отбор влезе енергично и с нова силна серия вдигна преднината си до двуцифрените размери при 51:32. Националите ни запазиха концентрацията си на най-високо възможно ниво през целия обем на второто полувреме, задържайки извоюваната си 20-точкова преднина в третата четвърт до финалната сирена.

Александър Гавалюгов бе най-резултатен за “лъвчетата” с 25 точки и 8 асистенции. Станислав Хинков записа 16 точки от пейката, Теодор Трифонов приключи с 14 точки и 8 борби, Александър Жилев се отчете с дабъл-дабъл от 13 точки и 11 овладени топки, а Деян Колев властваше под коша с 12 точки, 12 борби и 5 чадъра.

Якуб Шевчик реализира 15 точки за отбора на Чехия, докато Даниел Духайски приключи с 12 точки.